Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Živé ploty

 

 1. Zakoupil jsem rodinný domek se zahradou, která končí ve východním směru potokem. Podél potoka je prostor dlouhý cca 23 m. Chceme podél břehu vysadit nějaký živý plot. Při jarním tání dochází k vylití potoka z břehu až do výše cca 30 cm. Jaký strom použít do tohoto prostředí? 

  Do tohoto přemokřeného stanoviště se nejlépe na tvorbu živého plotu hodí ptačí zob, dále pak by bylo možné použít i javor babyku a popřípadě vrbu - Salix purpurea "Gracilis".  

 2. Mám v plánu pořídit si živý plot. Ve Vašem katalogu se mi zalíbila Thuja Zerav 'Brabant' a mne by zajímalo, jak velké má roční přírůstky a jak se má zastřihávat, aby byl živý plot co nejhezčí? 

  Rostliny vyobrazené v našem katalogu lze objednat prostřednictvím zásilkové služby. Do tohoto sortimentu patří i Zerav Brabant, který nabízíme ve velikosti 30 - 35 cm. Roční přírůst je po bezpečném zakořenění těchto rostlin až 50 cm. V prvních letech však stejně jako u ostatních podobných dřevin, nelze očekávat tak veliké přírůstky. Tyto rostliny je možné seřezávat 2x až 3x během vegetační doby. Budete-li chtět docílit, co nejkompaktnějšího a nejhustšího porostu u živého plotu, je možné zastřihnout jednorázově až o 1/4. Dále pak již jen zastřihujte na zvolenou velikost. Sestřih je možné provádět až 3x během vegetační doby. Nejčastěji se provádí sestřih na jaře a během závěru léta. Stejně jako na výšku sestřihněte i boční větve. Tím začne rostlina houstnout a Vy můžete snáze udržovat její tvar. Při náročnějším tvarování je třeba nespěchat a kýženého tvaru docilovat postupným jemným zastřihováním, tak aby rostlina dostatečně houstla. Tvar udržujte takový, aby sněhová pokrývka mohla sama co nejsnadněji sklouznout a nerozlamovala svoji vahou větve a tím celý tvar. 

 3. Prosím o radu. Jak řezat živý plot ze smrku, stáří asi 15let? Obyčejně mu zařezávám jen špičky, aby jeho výška byla kolem 3 m. Nyní se mi zdá, že spodní řady usychají a řídnou. Co mám dělat abych tomu zabránil? 

  Asi Vás příliš nepotěšíme, ale Vámi popisovaný jev je u takto starých smrků již běžný. Je to největší nevýhoda živých plotů ze smrku. Jedinou radu, jakou Vám můžeme dát, je dopřát spodním řadám větví dostatek světla, v případě živého plotu to znamená udržovat kónický tvar, tak aby sluneční paprsky pronikaly i do nižších pozic. Klasické rovné zastřižení stěn tomuto neprospíva. Můžete zkusit stromky i přihnojit. 

 4. Chceme živý plot a nevíme jaké rostliny použít. Plot bude v otevřeném rovinatém prostoru s častým bočním větrem. Na pozemku se bude pohybovat pes velkého vzrůstu, takže bychom byli rádi, kdyby byl plot co nejvíce odolný a vyrostl co nejrychleji. Dále potřebujeme vědět, jak daleko vysadit živý plot od klasického. Pomůžete nám? 

  Co se týče živého plotu, mužeme Vám doporučit několik rostlin. Jelikož Váš požadavek limitujete, je výběr rostlin poměrně zůžen. Z listnatých Vám můžeme doporučit habr, který je robustní a nenáročný avšak opadavý, popř. ptačí zob, který je také opadavý, ale vetšinu olistění si ponechává jakožto suchého i v průběhu zimy. Z jehličnanů Vám mužeme doporučit zerav Brabant a cypřišovec Leylandův. Nejrychlejší růst můžete očekávat u ptačího zobu. Ten by požadované výšky 1,5 m dosáhl během cca. 3 až 5 let. Je však nutné počítat s tím, že živý plot vyžaduje každoroční seříznutí, aby se dosáhlo kompaktního zhoustnutí, tedy je nutné i zastřihovat jej na výšku. Z toho vyplývá, že takto vysokého živého plotu můžete dosáhnout cca. za 7-10 let. V případě živých plotů se nevyplácí spěchat. Máte-li opravdu velkého psa, muže všechny druhy stromku v době jejich růstu poškodit bez rozdílu stejnou měrou. V prodeji je však již několik psích repelentů, které psa od těchto rostlin odrazují. Stromky vysaďte tak 1 m od plotu, dle vlastní úvahy tak, aby jste měl dostatek místa na stříhání a jiné nezbytné zásahy. 

 5. Chtěl bych si pořídit živý plot. Mám představu listnatého porostu s výškou okolo 2 m. Přál bych si kombinovat barevně plochu plotu. Je takovéto řešení možné? 

  Samozřejmě kombinace různých druhů rostlin je možná, vždy je však nutno počítat s tím, že rostliny musí nejprve dostatečně zhoustnout, aby vytvořili pohledově pěkný živý plot. Tento proces je pouze časově náročný a vyžaduje každoroční sestřih rostlin. Jednotlivé rostliny vysazujte cca 50 cm od sebe. V nabídce naší zásilkové služby se každoročně vyskytuje kvetoucí živý plot, což je kolekce 5 různých rostlin, jež vytváří působivý kontrast a efektivně oddělí prostor. V nabídce míváme jak nízký kvetoucí živý plot (80 - 120cm), tak i jeho vyšší variantu (2 - 3m). 

 6. Jak vytvořit živý plot z kvetoucích keřů a v jaké kombinaci. Velmi se mi líbí "Tavolník Goldflame". V jaké vzdálenosti mám rozsazovat? Jaký keř červené barvy by se hodil jako doplněk ke zvolenému tavolníku? 

  Budete-li chtět živý plot z tavolníku Goldflame, doporučujeme Vám pro větší hustotu použít 2 keře na 1 m. Máte-li zájem o pestřejší živý plot můžeme Vám doporučit kvetoucí živý plot, ať již vysoký (cca.2-2,5m) či nízký (0,8-1,2m). Oba najdete v našem nabídkovém katalagu zásilkové služby Jaro 2003. Budete-li pouze chtět zpestřit živý plot z tavolníku Goldflame nějakým červeným keřem, jak se zmiňujete, můžeme Vám doporučit vajgélii Victoria vhodnou pro živé ploty, která má vzrůstnost podobnou s tavolníkem Goldflame, sametově purpurové listy a červené květy. Popřípadě můžete doplnit červeným nízkým tavolníkem.

 

Zpět