Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Ovocné stromy

 

 1. Jelikož si nevím rady, rozhodl jsem se Vám napsat. Zakoupil jsem stromek broskvoně druh Flamingo. Nevím však o tomto druhu vůbec nic. Mohli byste mi o tomto druhu broskvoně něco říci? 

  Odrůda Flamingo je křížencem odrůd Cresthaven x Burbank July Elberta a byl vyselektován na UK v Bratislavě. Růst těchto stromů je středně bujný, vytváří vzpřímené, později kulovité, rozložené koruny dobře obrůstající plodným obrostem. Plod je velký, dužnina pevná, pecka hůře oddělitelná. Chuť je sladká slabě navinulá. Tato odrůda má velmi vyrovnanou, pravidelnou, ranou a vysokou plodnost. Je vysoce odolná proti jarním i zimním mrazům, středně proti kadeřavosti listů. Zraje kolem 15. - 20. srpna. 

 2. Koupil jsem před třemi lety meruňku. Již začíná rodit. Hodně se rozrůstá a nevím, zdal-li se dělá pravidelný prořez a hlavně jak, abych ji neuškodil. 

  řez u meruněk se provádí jako u švestek, větší rány je nutné přetřít okamžitě štěpařským voskem. Korunu je třeba udržovat jako pyramidální, tedy sestavenou ze 3-4 ploše postavených vedoucích větví a ze střední osy. řez provádějte časně z jara. Střední výhon nově zasazeného stromku se odřízne ve výši 1,2 m. V dalším roce se vytvoří z horních pupenů 4-5 dlouhých výhonů, které se kromě středního výhonu vyvážou do plochy. Pravidelně je třeba prosvětlovat, plody vyrůstají na dvou až tří letém dřevě. Celá záležitost řezu je však velice obsáhlá a budete-li chtět vědět více, nemůžeme Vám než doporučit zakoupit některou z publikací zabývajících se řezem ovocných stromů, těchto publikací je v současné době na našem trhu větší množství a jistě i ve Vašem okolí v knižních distribucích některou publikaci objevíte. 

 3. Sháním ovocné stromy - broskvoně. Vůbec tomu ale nerozumím. Poradíte mi? 

  Vážený zákazníku, broskvoň je rostlina středně náročná na půdu. Žádá půdy lehčí až středně těžké , hlinitopísčité až hlinité, dosti úrodné, středně dobře zásobené vláhou. V jížních oblastech naší republiky je důležitá pravidelná závlaha výsadeb. Nejvhodnější polohy jsou mírné jihozápadní svahy v nadmořské výšce do 200 m. U broskvoní je důležitým požadavkem dostatečná výše průměrné roční teploty stanoviště (9 stupňů C)a dlouhé období vegetace, aby jejich plody dozrály. Klesne-li průměrná denní teplota při zrání ranných odrůd pod 18 stupňů C a u středně pozdních pod 15 stupňů C, snižuje se výrazně kvalita plodů. V našich podmínkách pěstované odrůdy během zimy a zvláště při výskytu větších mrazů po déle trvajícím teplém lednu snadno namrzají. Pozdní mrazíky velice porušují květy. Pro přesné určení, jaká odrůda by se hodila do Vašich podmínek bychom potřebovali více informací o teplotních a podnebních podmínkách ve kterých se Vaše stanoviště pro tuto rostlinu nachází. Budete-li mít zájem o zaslání rostliny od naší zásilkové služby, zašlete objednávku Vámi vybrané odrůdy ze sortimentu jež nabízí naše katalogy. Naše katalogy vycházejí vždy dvakrát do roka a to zhruba v březnu jarní katalog a začátkem září podzimní katalog. Kromě klasických katalogů můžete využít i našeho ONLINE katalogu uveřejněného na našich internetových stránkách. Budete-li mít zájem o nákup stromků v naší prodejně Zahradního centra Starkl v čáslavi - Kalabousku, zavolejte si předem našim zahradníkům na tel. 327 / 314 981 a zeptejte se na aktuální nabídku. 

 4. Koupili jsme si strom broskvoně, ale máme malý problém. Strom nádherně kvete, jenže se mu nepřirozeně kroutí listy. Prosím, o radu. 

  Vámi zmiňované onemocnění se jmenuje kadeřavost broskvoně. Proti této chorobě samozřejmě existuje ochrana. Velmi důležitý je termín ošetření. Teoreticky je možné ošetřovat kdykoliv od opadu listů na podzim do doby, kdy začínají rašit vrcholové pupeny. Samozřejmě, že za mrazivého počasí není možné ošetření provádět. V tuto uvedenou dobu je nejvhodnější měďnatý přípravek Champion 50 WP. Osvědčuje se jedno ošetření před příchodem zimy a jedno nebo dvě ošetření v době rašení vrcholových pupenů. Kromě tohoto přípravku je možné používat i prřípravky Delan 700 WG, Dithane DG, Sulka nebo Syllit 65. Jakékoliv ošetření později než v době květu je však již zcela neúčinné.

   

 5. Prosím, poraďte mi. Před 2 - 3 roky jsem koupila višni, kterou jsem podle návodu zasadila a opatrovala. Stromek sice krásně roste, ale měl jen asi 3 květy a plod jen jeden. Co může být příčinou? Mám mu zkracovat větve, terminál, nebo jaká by byla nejlepší cesta k plodnosti? Na jaře jsem dávala hnojivo START. 

  Je možné, že rostlina trpí přílišným množství dusiku v zemině v níž je umístěna, dusík z větší části obsahuje i Vámi zmiňované na jaře použité hnojivo START. Proto nyní na podzim přihnojte stromek SUPERFOSFATEM a počkejte do příštího roku. V řezu by chyba neměla být, u višní se provádí řez jen minimálně. Většinou pouze pro prosvětlení koruny.

 6. Před čtyřmi roky jsem koupila třešeň (Van). Strom je nyní už moc vysoký. Zajímalo by mě, zda mohu strom zkrátit na výšku a kdy? 

  Vámi zmiňovaný strom lze na výšku zkrátit. Vhodná doba je po odplodnění a maximální rozsah zkrácení je cca.o 1/3 celkové výšky stromku. Nutno je si však uvědomit, že čím větší je zkrácení, tím větší je to pro rostlinu v prvních týdnech po zákroku zátěž. Proto zmiňovaná 1/3 je opravdu maximum.

 7. Na zahradě nám uschla trešen. Je možné vysadit novou ve stejném prostoru? 

  Jestliže byla třešeň na tomto místě hodně let, je samozřejmě mnohem lepší vysadit nový stromek jinam. Pokud byla třešeň na tomto místě krátce, můžete zasadit stromek na stejné místo. Při výsadbě však přidejte do vyhloubené jámy novou zeminu.

 8. Co mám použít na puchrovitost u švestek? 

  Základem ochrany je důsledná likvidace plodů a postřik měďnatými Fungicidy v období na počátku rašení.

 9. Chci vysadit meruňku v podhůří Jeseníku, jedná se o nadmoř.výšku cca 460 m s drsnějšími klimatickými podmínkami, hlavně na jaře, tepelné přechody jsou zde dosti časté. Poraďte mi, kterou z těchto meruněk do našich podmínek vybrat. Karola, Maďarská, Velkopavlovická a Bergeron? 

  Vážený zákazníku,do Vámi uvedených podnebních podmínek by se z nabízených druhů nejlépe hodila meruňka Karola. Tato odrůda je vhodná do prostředí s většími teplotními výkyvy v předjaří. Květy dobře snášejí pozdní jarní mrazíky. Meruňka začíná plodit brzy a na rannou odrůdu je výnosná. Za ideálních podmínek zraje v druhé polovině července.

 10. U stromků meruňky zasazených na podzim raší po celé délce kmínku listy. Co snimi mám dělat? 

  Jakmile zjistíte, že Vám na kmínku začínají rašit listy v místech, kde si nepřejete mít větve, je třeba tyto listy odstranit. Co nejrychlejší zákrok se v tomto případě vyplatí.

 11. Druhým rokem se na listech mojí 5-ti leté hrušně objevují oranžové skvrny a plody jsou téměř po celém povrchu strupovité a před dozráním uhnijí a odpadnou. Proč?

  Podle všech příznaků se u Vašeho stromku objevila choroba zvaná strupovitost hrušní. Pochopitelně existuje široká škála přípravků, jimiž lze účině bojovat proti této chorobě. Mezi nejúčinější patří Baycor, Clarinet, Delan, Dithane a Novozir. Za chladného a deštivého počasí je třeba stříkat už i během květů.

 12. Máme hrušeň Clapovu z r. 1986. Mohutný strom, bohatě kvete, plodí však řádově 10-20 plodů. V okolí není žádná jiná hruška. Je možné, že by jí chyběl opylovač? Líbí se mi Vaše hrušeň Duett. Myslíte, že by se hodila jako opylovač a zlepšila plodnost stávající Clappovy? 

  Dle Vašeho popisu se nejspíše opravdu jedná o vadu způsobenou chybějícím opylovačem. V případě hrušně Clappovy jsou opylovači Boscova lahvice, Charneudská, Konference, Parřížanka, Radana a Williamsova. Co se týče hrušně Duet, ta je složená ze dvou odrůd a to Clappovy a Williamsovy. Williamsova patří mezi dobré opylovače Clappovy a proto by byla volba tohoto stromku vhodná.

 13. Ve Vaší nabídce jsem si vybrala několik jabloní, ale nenašla jsem informaci o jejich výšce. Konkrétně se mi jedná o Golden Delicius, Šampion, Selena a Průsvitné letní. 

  Všechny ovocné stromky v naší nabídce jsou jednoleté až dvouleté špičáky, což je universální řešení, zákazníci si mohou tvar upravit podle požadavku. Špičák zastříhnete na výšku dle Vaší potřeby a začnete v tom místě pěstovat korunku.

 14. Máme zakoupeny stromky - třešni a švestku. Tento rok nám však stromy napadly mšice. Můžete nám poradit, jak se mšic zbavit? 

  Jedná se o mšice napadající ovocné dřeviny. U třešní je svinování a kroucení listů způsobeno černou mšicí listovou. Tento škůdce na léto odlétá na jiné rostliny a na zimu se opět vrací na třešeň. Bohužel, kromě postřiku neexistuje jiná opravdu účinná prevence. Proti přezimujícím vajíčkům je účinný přípravek ZOLONE 35 EC, v průběhu vegetace je pak možné použít jiné přípravky, těmi se ošetřuje nejúčiněji při prvních výskytech mšic. Jedná se o Mospilan 20SP, Pirimor 25 WG, Pirimor 25 WG/WSB, Sumithion super nebo Zolone 35 EC.

 

Zpět