Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Pnoucí rostliny

 

 1. Mám 7-mi leté rdesno, ale letos časně na jaře přestalo obrůstat. Suché jsou jenom nové koncové větve a nové lístky, ostatní je zelené. čím to mohlo být způsobeno?

  Jelikož tato rostlina je velice odolná vůči negativním vlivům různých chorob a škůdců a stejně tak vůči špatnému ovzduší, je její poškození nejspíše způsobeno působením jarních mrazíků. Letošní nové výhonky mohly být postiženy pozdními mrazíky, které se při letošní dlouhé zimě projevovaly ještě v druhé polovině dubna, tedy v době, kdy již rdesno vykazuje první přírůstky. Při letošním jaru bylo takto postiženo i velké množství břečťanů. Dále Vám zasíláme i několik rad a informací ohledně této rostliny.

  Rdesno (Polygonum aubertii - Fallopia aubertii)
  - rychle rostoucí pnoucí rostlina, roční výhony až 5 metrů
  - vhodná na stinná až polostinná stanoviště
  - náročná na výživu, vyžaduje vlhké výživné půdy
  - velmi odolná proti průmyslovému znečištění, snáší špatné ovzduší
  - zimovzdorná
  - potřebuje vhodnou pevnou konstrukci pro popínání
  - nevysazujte ji v blízkosti mladých stromků, snadno je zcela obroste
  - množí se v létě polodřevitými řízky

 2. Chtěla bych na svoji chatu v kopcích nějaké popínavé rostliny kvetoucí v průběhu léta. Poraďte mi, prosím, které rostliny by se hodily do 800 m.n.m.?

  Vážený zákazníku, pro Vámi zmiňované podmínky by měly vyhovovat z rostlin z našeho pravidelného každoročního sortimentu tyto:

  Velkokvěté klematisy:
  Miss Bateman červen-srpen
  Mrs M. Thompson červenec-září
  Rouge Cardinal červenec-srpen
  Multi Blue červenec-září
  Nelly Moser červen-říjen
  Jackmanii čerevnec-srpen

  Ostatní popínavé rostliny:
  Zimolez zlatý červenec
  Zimolez červený červen-říjen
  Rdesno srpen
  Hortenzie / liána červen-srpen
  Jasmínová trumpeta červen-září

 3. Ráda bych osadila stěnu pergoly v délce 5 m popínavými rostlinami. Je možné vysadit Jasmínovou trumpetu? Pokud ano, zajímá mne, zda délku mojí pergoly bude schopna porůst jedna sazenice?

  Jasmínová trumpeta je samozřejmě velmi vhodná pro osázení Vaší pergoly. Tato rostlina nevyžaduje žádné větší nároky na stanoviště. Důležité pouze je, aby rostlina byla dostatečně chráněna před větrem a aby zvolené stanoviště bylo v polostínu. Prudké slunce by mohlo rostlinu poškodit, ve stínu by zase nedošlo k požadovanému efektu květů. Velikost vzrostlé rostliny je na výšku cca. 7 až 9 metrů, na délku je maximální vzrostlost cca 6 m. Výsadbu provádějte do živné, mírně propustné vápenité půdy. Rostlina k dobrému růstu potřebuje vhodnou oporu. Pergola ve Vašem případě je ideální. V prvních letech pomůžeme částečným vyvázáním. Pochopitelně čím bude rostlina více vystavena slunečnímu svitu, tím bohatější bude kvetení.

 4. Chtěla bych se zeptat na název jedné pnoucí rostliny. Vím pouze, že má zelené listy srdcovitého tvaru, velikost listů je cca 30 cm. Dále pak že je schopná během léta porůst celou pergolu a vypadá velmi dekorativně. Můžete mi poradit?

  Dle Vašeho popisu by se mělo jednat o rostlinu Aristolochia macrophylla - podražec. Jedná se o bujně rostoucí liánu s velkými opadavými listy. Půda vyhovuje normální zahradní, stanoviště je vhodné slunné až polostinné. Dorůstá délky cca. 8 m. Za suchého období vyžaduje zálivku. Jedná se o velmi rychle rostoucí liánu s listy velikosti 10 až 30 cm a s dlouhými nenápadnými dýmkovitými květy s nepříliš příjemnou vůní, dočasně zadržujícími lapený hmyz. Tato rostlina je především vhodná k rychlému ozelenění altánů a pergol, nepěkných fasád a zahradních zdí.

 5. Prosím o nazev Klematisu, který kvete celé léto sytě růžově (ne fialově nebo modře), má velké a bohaté květy a je odolný proti vymrznutí?

  Poskytnutým údajům nejvíce odpovídá pozdní velkokvětý kultivar "Comtesse de Bouchaurd". Jedná se o tradiční spolehlivou odrůdu jemných slezově růžových květů. Dorůstá výšky 3 m a je jej třeba seřezávat koncem zimy nebo brzo na jaře na výšku 30 cm od země. Nejlépe se hodí k popínavým růžím nebo jiným hostitelům jimiž se proplétávají a nepotřebují tak vyvazování k jiným oporám. Velice vhodné jsou i pro výsadbu mezi pozdně kvetoucí keře jako komule atd. Jinak je samozřejmě velké množství růžově kvetoucích kultivarů, většina z nich však kvete velice brzy a řadí se tak mezi ranější druhy klematisů. Jejich květy se tedy neobjevují v průběhu celého léta, ale cca. od května do června či nejdéle začátku července. Dále je velká řada klematisů s růžovým zabarvením, které však nepatří mezi velkokvěté. V neposlední řadě existuje kolem desítky druhů světlých růžových či ružovobílých klematisů, které mají tmavší střed a žíhaní květů.

 6. Ráda bych věděla jaké stanoviště potřebují klematisy? Prosím, o bližší informace ke zdárnému pěstování a docílení bohatosti květů.

  Klematisy jsou pnoucí rostliny vhodné do polostinných stanovišť. Zemina je potřeba propustná, spíše hlinitá. Tato rostlina patří v našich podnebních podmínkach mezi nejkrásnější zimovzdorné kvetoucí liány. Vhodná stanovistě jsou u zídek, fasád domů, u plotů, altánů, loubí, pergol a popřípadě u solitérně stojících konstrukcí v zahradě. Opěrný prvek nemá být tlustší jak 25 mm a má být z trvanlivých materiálů. Jelikož to jsou původně lesní rostliny vyhovuje jim propustná, droptovitá zemina, slabě alkalická, živná a dostatečně svěží. Nadzemní části mohou být vystaveny přímému slunci, spodní část rostlin musí být zastíněna a v chladnu. To se zajišťuje přísadbou jiné rostliny, přikrytím půdy kameny nebo mulčovací vrstvou. V sušším období je třeba vydatná zálivka, zvláště u rostlin vysazených u zdí budov. Při vysazovaní u zdí má být dodržován odstup 50 cm. V blízkosti stromu vysazujeme na severní straně. Při plošné opěrné konstrukci vedeme výhony po celé ploše.

 7. Chci se zeptat, jak pěstovat správně lichořeřišnici v truhlíku, aby kvetla co nejdéle?

  Pěstování této šplhavé jednoleté rostliny není nikterak náročné. Rostlina potřebuje slunné a před větrem chráněné stanoviště. Půda je pro ni vhodná ne příliš mastná, kyprá a dostatečně vlhká. Pakliže má rostlina příliš výživnou půdu, má více listů než-li květů, což v tomto případě není žádoucí. Žádnou větší péči tato rostlina nepotřebuje.

 8. Je možné Hrachor a Povíjník nechat růst převisle přes květináč a využívat je tak jako převislé rostliny pro ozdobu oken?

  V případě hrachoru i povíjníku se samozřejmě jedná o popínavé rostliny, tedy rostliny vhodné pro pnutí po zvolených konstrukcích. Necháte-li tyto rostliny růst převisle, nedojde nejspíše k Vámi požadovanému efektu okrasného plného převisu. Pro tyto rostliny je typické, že se snaží dostat co nejvíce ke světlu, je tedy pro ně zcela přirozené směrovat výhony za sluncem. Vámi zmiňované rostliny samozřejmě svoji vahou převis vytvoří, ale poté se budou snažit dostávat směrem vzhůru za zdrojem světla. Výhony pak využijí blízkosti každé opory ke šplhání včetně jiného staršího výhonu.

 9. Je třeba se nějak speciálně starat o okrasný chmel?

  Co se týče okrasného chmelu, můžete jej vysadit do jakékoliv ne moc jílovité zeminy. Žádné větší nároky na pěstování tato rostlina nevyžaduje. V období sucha pouze potřebuje pravidelnou zálivku. Asi od poloviny června se zkracují spodní postranní výhony.

 10. Jaký druh rychle rostoucí pnoucí rostliny, v zimě neopadavé, bych měla vysadit u plotu na západní převážně návětrné straně pozemku? Půda je písčitá. Porost by měl ve své podstatě v kombinaci se stávajícím oplocením nahradit jakýsi živý plot. Keře to být nemohou, rostou moc do šířky.

  Můžete například zkusit nechat Vaše oplocení porůst břečťanem. Tato rostlina zpočátku neroste příliš rychle, ale jakmile se vytvoří dostatečnou kořenovou soustavu na novém stanovišti, začíná se bujně rozrůstat. Z pohledového hlediska by tato varianta byla pro Vaše účely nejspíše nejpřijatelnější. Záleží také samozřejmě na zvolené odrůdě, např. Hedera helix či Hedera hibernica je rychle vzrůstná popínavá rostlina. Dalším aspektem pro rychlý růst je také výhodná zemina. Nejlépe se břečťanu daří na stanovišti s ošetřovanou svěží zahradní půdou. V jiném případě je potřeba hnojit. Další možnou variantou na osázení plotu může být osázení rostlinou Phyracanta neboli hlohyně. Tuto rostlinu je však třeba vyvazovat a zastřihávat. Stejně tak lze zvolit i Loniceru sempervirens, která dorůstá výšky až 4 m, je mrazuvzdorná vyhovuje ji polostín, kvete lososově červeně až oranžově.

 11. Mám terasu s pergolou asi 3m nad zemí. Prosím, doporučte mi nějaké pnoucí nebo převislé rostliny. Rád bych, kdyby šlo vybrat z těchto rostlin: Popenec, Indian Mint, Kočičí ocásek, Balkongold. Zajímalo by mne, jestli vydrží přímé slunce? Poraďte mi, prosím, jaké kvetoucí rostliny použít do truhlíků za těchto podmínek? Terasa je orientovaná na jih a není ničím chráněna, takže na ni svítí celý den přímé slunce.

  Vážený zákazníku, z Vámi zmiňovaných balkónových květin se na slunné misto nehodí pouze Kočičí ocásek, ostatním by se při dostatku vláhy mělo na tomto specifickém místě dařit. Zcela ideální podmínky jsou to především pro Indian Mint, jedná se o vytrvalou, dřevnatějící trvalku vhodnou na slunná, propustná, lehce vápnitá stanoviště. Z popínavých rostlin by se mělo dařit v těchto podmínkách Zimolezu, do truhlíků by jste mohli použít Scaevola Saphir vyznačující se velikostí květů a odolností vůči přímému slunečnímu záření.

 12. Včera jsem si koupila hortenzii, prosím, poraďte mi, jak hluboko ji zasadit do země? A hlavně - ta hortenzie je modrá, slyšela jsem, že ji mohu zalévat, či musím, modrou skalicí. Je to možné?

  Hortenzii zasaďte tak hluboko, jak byla původně zasazena v květináči. Umístěna by měla být v kyselé půdě s přídavkem rašeliny. Pro dosažení modré barvy je na trhu přípravek Hortenzie Color. Modrou skalici pokud možno v žádném případě nezkoušejte.

 

Zpět