Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Balkonovky

 

 1. V jednom hypermarketu jsem si koupila balkónové převislé květiny pod názvem Milion Bells a nevím, jestli je to petunie, surfinie nebo něco jiného. Poradíte mi?

  Million Bells je jeden z obchodních názvů používaných pro drobnokvěté převislé petunie. Vyžadují polostinné nebo slunné stanoviště, nejlépe shora kryté proti dešti. Pravidelně je třeba přihnojovat speciálním hnojivem s obsahem železa. Velice vhodné jsou tyto rostliny pro kombinace s jinými, nejlépe velkokvětými, rostlinami.

 2. Koupila jsem si kočičí ocásek a chtěla jsem se zeptat, zda-li je to trvalka nebo jen letnička a jak jej nejlépe pěstovat.

  Jedná se o trvalku, kterou je možné uchovat i během zimy do dalšího roku. Tato rostlina vyžaduje výživnou humózní půdu bez vápníku a velmi světlé stanoviště chráněné před přímým sluncem. Dobře se jí daří při teplotách 15 až 20 stupňů C. Zaléváme často ale v malé míře, tak aby v misce nezůstávala stát voda. Pakliže rostlinu pěstujeme v bytových podmínkách, neměla by v zimě teplota klesnout pod 16 stupňů C. Jeli rostlina použitá jako kbelíková na venkovním stanovišti, nesmí přijít do styku ani s nejmenšími přízemními mrazíky a je ji nutno před příchodem prvních mrazíků uklidit do světlé mrazuprosté místnosti s teplotou okolo 10 st.C. Při tomto přezimování zaléváme co nejméně, pouze tak, aby kořenový bal zcela nevyschl. Množení se provádí bylinnými řízky na jaře při teplotě 22-25 stupňů C a velmi vysoké vlhkosti vzduchu, nejlépe pod fólii. Velmi dobrý pozor dáváme na mléčnou tekutinu vytékající z ran rostliny, je prudce jedovatá a při styku s pokožkou vyvolává alergické reakce, nebezpečná je taktéž pro oční sliznici.

 3. Již druhý rok jsem si vypěstovala Bidens ze semen a stejně jako loni mi roste vzhůru. Je sice krásně košatý, ale vůbec se nechce rozprostírat do šíře nebo viset dolů z truhlíků. Co nám poradíte k získání opravdu převislých rostlin?

  Co se týče rostliny Bidens, nejspíše se Vám nepodaří vytvořit u této rostliny převis. Převislé druhy této rostliny se prodávají v zahradnictvích a jedná se o speciálně vyšlechtěné sazenice. Jestliže si vypěstujete rostlinu doma ze semínek, budete mít s největší pravděpodobností vždy rostliny rostoucí vzpřímeně. U těchto sazenic Vám tedy nepomůže ani žádný zákrok k tomu, aby rostliny vytvořily převis. Pakliže chcete tuto rostlinu opravdu převislou, nemůžeme Vám než doporučit zakoupení kvalitních sazenic v některé ze specializovaných prodejen.

 4. Prosím o radu, jaké kvetoucí převislé balkónové rostliny zakoupit, aby snášely prudké slunce a příp. nárazový vítr. Již jsme zkusili muškáty, ale bez většího úspěchu.

  Přímé slunce velice dobře snáší surfinie, které jsou velmi pohledově vděčné a dekorativní. Větší problém je však v nárazovém větru, který, jak píšete, silně působí na stanoviště těchto rostlin. Pokud tam nepřečkaly převislé pelargonie, nelze zaručit, že tam jiné převislé rostliny spokojeně porostou. Jediná možnost je zvolit si nízké balkonové rostliny např. begonie voskovka, nízké afrikány, sedmikrásky atd.

 5. Chtěla bych se zeptat, zda mám surfinie zaštipovat a jak, aby byly bohaté květy. Dále pak, jak je přihnojovat a čím?

  Vážený zákazníku, co se týče Surfinie, je to jednoletá rostlina. Zpočátku ji zalévejte opatrně, musí zakořenit. Poprvé přihnojujte po 4-5 týdnech. Půda musí být kyprá, humózní a vyhnojená. Surfínie vyžadují slunce nebo mírný polostín. Ven tyto rostliny vysazujeme až po posledních jarních mrazících. Rostlinu pravidelně přihnojujte a to jednou týdně roztokem plného hnojiva. Zaléváme dle potřeby, kořenový bal nesmí přeschnout. Trvalé přemokření škodí kořenům (jsou nezbytné odtokové otvory v truhlíku). Odkvetlé květy ihned odstraňujte, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen.

 6. Mám za oknem převislé surfinie, které teď krásně kvetou. Chtěla bych se však zeptat, zda se dají množit a jakým způsobem?

  Vážený zákazníku, množení těchto rostlin je velice náročné. Můžete se o to pokusit vypěstováním ze semínek, ale v případě této rostliny bývá úspěšnost minimální. Většinou zahradníci doporučují každým rokem zakupovat nové silné rostliny.

 7. Prosím o odpověď na otázku, kolik sazenic surfinií je potřeba do truhlíku na délku 1m?

  Vážený zákazníku, Vámi dotazované surfinie se sázejí od sebe na vzdálenost zhruba 15 cm. Na délku 1 metru lze tedy vysadit cca. 7 kusů sazenic surfinií.

 8. Chtěla bych se Vás zeptat, je-li možné ještě v květnu vysázet pelargonie na terasu do truhlíku?

  Tyto rostliny vysazujeme vždy nejlépe do substrátu určeného přímo pro výsadbu pelargonií, na venkovní stanoviště je můžeme umístit až po odchodu posledních květnových mrazíků. Letní stanoviště by mělo být světlé, s ranním nebo večerním slunečním osvitem a se stálým svěžím vzduchem. Zimní stanoviště vytvořte jen v mírně vytopené až chladné místnosti s teplotou 10-15 stupňů C, v žádném případě víc. Rostliny zaléváme přes zimu jen v míře nezbytně nutné k udržení dostatečné vláhy v balu. Většinou se dodržuje závlaha jednou za 10 až 14 dní.

 9. Mám na Vás dotaz. Měla jsem letos na balkóně převislé muškáty, které jsem měla již přezimované z loňska. Pravidelně jsem je přihnojovala od února Kristalonem START a následně Kristalonem KVĚT A PLOD. Zdá se mi, že mi brzy odkvetly. Již od poloviny srpna mám v truhlíkách jen bohatou zeleň. Můžete mi poradit, kde se nejspíše stala chyba?

  Co se týče Vašeho dotazu ohledně muškátu, nejspíše rostliny trpí přehnojením. Přemírou hnojiva většinu živin využívají zelené výhonky a to na úkor květu. Pro bohatství květu je nezbytné pravidelné hnojení. Dnes jsou k dispozici plná hnojiva, která se vmísí do zeminy a pomalu uvolňují rostlinám živiny. Dodatečně se může, jakmile jsou rostliny v plném růstu, týdně přihnojovat speciálním tekutým hnojivem. Nikdy nehnojíme na suchou zem, ale vždy před tím ji dobře zalijeme.

 10. Měla bych dotaz, kolik mám umístit do 60 cm truhlíku sazenic muškátů a kolik sazenic surfinií do kulaté závěsné nádoby o průměru 25 cm?

  Vážený zákazníku, co se týče truhliku dlouhého 60 cm umístěte do něho 5 kusů sazenic muškátů. Ideální počet surfinií pro umístění do závěsné nádoby průměru 25 cm jsou 3 kusy.

 11. Obracím se na Vás s následujícím dotazem. Mám zasazené převislé muškáty v truhlících, zalívám a hnojím dle návodu a přesto mi při nynějších teplých dnech začínají žloutnout a usychat listy. Můžete mi poradit?

  Žloutnutí a uvadání listů bylo nejspíše zaviněno extrémními teplotními změnami počasí. Ve velké míře se žloutnutí listů objevuje i u rostlin trpících nadbytkem zálivky či u rostlin s nedostatkem železa. Nedostatek železa se dá velice snadno odstranit speciálním hnojivem. Tyto rostliny jsou velice náchylné na teplotní změny a přechod k vysokým teplotám je mohl zčásti poškodit. Odstraňte poškozené listy a o rostliny se dále starejte dle návodu (zalévání, přihnojování apod.).

 12. Na jaře jsem zakoupil rostlinu, která byla ve Vašem katalogu Jaro 2002. Jednalo se o cca 2,5m dlouhou převislou rostlinu. Má vůni máty a vím, že v názvu bylo "indianský". Bohužel nevím přesný název a katalog již nemám. V případě, že Vám tyto moje strohé informace postačí k identifikaci, dovoluji si Vás požádat o pár rad. Nevím zda se jedná o trvalku. V případě, že je rostlina trvalka, jak ji lze přezimovat?

  Vámi zmiňovaná rostlina se jmenuje Indian mint a lze ji pěstovat stejným způsobem jako muškáty. I přesto, že se většinou pěstuje jen jeden rok a další rok se zakoupí nová sazenice, lze ji přezimovat v chladném a světlém prostoru. Na jaře přesaďte do zahradního substrátu a ostříhejte. Zahradníci většinou doporučují zakupování každoročně nových sazenic právě díky velice nesnadné přezimovatelnosti této rostliny. V našem Návodu pro pěstování, který taktéž můžete najít na těchto našich stránkách, najdete kapitolu Balkónové květiny. Pro Indian mint platí zde uvedené rady a připomínky.

 13. Během jarního období jsem od Vaší zásilkové služby obdržel rostlinu s názvem Balkon Gold. Velice mne upoutala v katalogu a chtěl bych si sní okrášlit lodžii. Rád bych se zeptal, jak tuto květinu ošetřit na zimu, aby i v následujících sezónách byla stále tak krásná?

  Vážený zákazníku, Vámi zmiňovanou rostlinu lze pěstovat podobně jako muškáty. I přesto, že se jedná o jednoletou rostlinu, lze ji přezimovat v chladném, vzdušném a nepříliš temném prostoru. Do těchto prostor umístíme rostliny od října do dubna, v chladnějších oblastech ve větší míře postižených mrazy ponecháme rostliny raději až do května. Zaléváme pouze v potřebné míře, tedy tak, aby bal zcela nevyschl. Spotřeba vody závisí i na teplotě místnosti pro přezimování. Přezimování je však u Balkon Goldu velice náročné a většina rostlin do druhého roku nevydrží. Na jaře rostlinu přesaďte do zahradního substrátu a ostříhejte.

 

Zpět