Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Arónie 'Nero' - velkoplodý černý jeřáb

Arónie 'Nero' - velkoplodý černý jeřáb

Popis

Arónie ´Nero´ - velkoplodý černý jeřáb. Zdroj energie posilující organismus a zpomalující procesy stárnutí v těle! Sílu přírodní šťávy z arónie objevili již původní obyvatelé Severní Ameriky, odkud tento nadmíru zajímavý keř pochází. Ve šťavnatých bobulích arónie je skryto tolik cenných látek, že jsou považovány doslova za elixír mládí. Bioaktivní látky z arónie působí celkově na posílení organismu a imunity. Šťáva se tak dá využívat jako podpůrný prostředek při mnoha onemocněních.

Arónie plodí překvapivě pravidelně a hojně. Poměr velikosti rostliny a hmotnosti úrody je zarážející. Plody jsou asi dvakrát větší než kuličky černého rybízu. Závratné množství vitamínu C jim dodává osvěžující chuť. Sklízejte je teprve tehdy, když jsou úplně měkké a šťavnaté. Zrají až do října. Dají se zpracovávat stejně jako rybíz: na výborné kompoty, marmelády a šťávy.

Arónie je nenáročná na půdu, pěstování a ošetřování. Tento asi 1,5 m vysoký keř navíc bohatě splní i okrasný účel. Na podzim se totiž nádherně zbarvuje do purpurově červené. Tato velkoplodá arónie je plně mrazuvzdorná a samosprašná. Zasíláme rostliny v květináči.

Stanoviště: plné slunce.
Doba zralosti: srpen - říjen.

Posílení imunity, zlepšení krevního oběhu, snížení tlaku a cholesterolu, zpomalení procesu stárnutí buněk v organismu!

 

Džem z aronie - pečený

 Připravte si :

1 kg  plodů aronie

600 g cukru

citronová šťáva

skořice

Postup přípravy:

Oprané a okapané bobule aronie vložíme do pekáčku, přidáme cukr a promícháme. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 1 hodinu.
Přidáme trochu mleté skořice, pokapeme citronovou šťávou a promícháme. Horký džem plníme do sklenic, důkladně uzavřeme víčky, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

 

Sirup z arónie

Arónii propláchneme, necháme okapat a na každé kilo nasypeme ½ kg cukru. Následně promícháme a na několik hodin odložíme do chladu.

Potom přilejeme na každý 1 kg plodů asi 0,4 l vody a 15 minut povaříme. Hrnec s rozvarem odložíme na 12 hodin do chladu. Po vychlazení tekutinu přecedíme přes síto, zbylé plody arónie rozdrtíme a ještě přes gázu z nich vymačkáme co nejvíce šťávy. Získaný sirup následně uvedeme do varu a ještě vroucí rozlijeme do vyvařených sklenic, které ihned uzavřeme a případně ještě zalijeme voskem. Uchováváme na tmavém, pokud možno chladnějším místě. Tento sirup můžeme také ochutit, např. vanilkovým luskem či šťávou z citronu.

 

 

Jablečno-aróniový džem

 Přísady na 2 kg:

400 g arónií

1 kg jablek (kyselejších)

1 velký pomeranč

2 neočistěné citróny

1 skořicový lusk

½ lžička mleté skořice

1 kg cukru

 

Do velkého hrnce vložte aróniové bobule a nahrubo nakrájená jablka se slupkou, bez jadérek. Přidáme šťávu z pomeranče a citrónu.  Přidejte pomerančovou kúru a citrónovou kúru, rozdrcený skořicový lusk a mletou skořici. Přikryjeme a všechno spolu povaříme asi 1 hodinu do měkka.

 

Celou hmotu propasírujeme a očistíme hrnec, propasírovanou hmotu přelijeme do očistěného hrnce a přimícháme cukr. Za stálého míchání na mírném ohni přivedeme do varu.

 

Necháme směs bublat, dokud nebude jako želé. Potom ji rozlijeme do připravených skleněných pohárů až po okraj a dobře uzavřeme. Položíme je víkem dolů na 30 min a necháme vychladnout. Následně je otočíme a uložíme na chladné místo.

Zobrazit více

Skrýt

TOP sortiment
Množstevní sleva
Medonosná rostlina

20/+

Obsah balení

1 ks

Cena 119 Kč

Cena od 3 kusů 98 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od března

Výsadba, Doba sklizně
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba sklizně
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Posílení imunity! Zlepšuje prokrvení a upravuje krevní tlak!

Botanický název Aronia prunifolia 'Nero'
Objednávkové číslo 131070
Kontejner 9 cm
Výška dospělé rostliny (cm) do 150 cm
Zazimování mrazuvzdorné
Velikost při dodání (cm) 20/+
Stanoviště Slunce
Medonosná Ano

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Rostliny pro zdraví

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby
Březen až květen a září až listopad
Hnojení
Aby byl zajištěný bohatý růst, je pravidelné hnojení nutné. Použít můžete dlouhodobě působící hnojivo, které se smísí s půdou a pomalu se dodává rostlinám. Kromě toho můžete, jakmile jsou rostliny v plném růstu, týdně hnojit 1x speciálním tekutým hnojivem. Upozornění: Nikdy nehnojte na suchou půdu, vždy je potřeba předtím dobře rostliny zalít!
Řez

Drobnější výchovný řez se může udělat na jaře.

Všeobecný text
Pěstujte v květináči, v létě na balkoně a terase a v zimě na okenním parapetu.
Výsadba

U nezimovzdorných rostlin, které budete pěstovat v nádobách, dbejte vždy na to, aby byla použitá kvalitní zemina. V nádobách pěstované rostliny mají omezený prostor, proto se nevyplatí na zemině šetřit.
U rostlin zimovzdorných vybírejte stanoviště s dobrou zahradní zeminou. Po výsadbě vždy rostliny řádně zalijte.

Zavlažování

Při umístění v květináči by měla být zálivka pravidelná. Zálivku je třeba hlídat, neboť hodně vody a podmáčení jsou vždy velice špatné a mohou rostlinu vážně poškodit. V zimě zalévejte co nejméně. Ideálně pouze tak, aby zemina zcela nevyschla. V závislosti na teplotě zimoviště, je třeba upravit intervaly zálivky. Při běžné teplotě přezimování kolem 8°C se doporučuje zálivka 1x za 10 dní.

U venkovní výsadby je také třeba dbát na dostatek vláhy. V suchých dnech je třeba zavlažovat v době, kdy je předpoklad nejmenší ztráty vláhy vysušením - tedy ideálně brzo ráno, či naopak v podvečer. Po určitou dobu se voda udržuje pouze ve vrchní vrstvě zeiny, kde je snadno odpařována púsobením slunečního záření, či větrem. Naopak, dojde-li k dlohodobějšímu přemokření půdy, doporučuje se dopomoci odvodnění narušením vrchní vrstvy zeminy, která je dlouhodobější zamokřením neprodyšná. K tomu se využívá především hlubších tenkých vpichů do půdy - použít se dají například vidle. Omezíte tak možnosti poranění kořenového systému.

Zimní ochrana

Před mrazem nezimovdorné rostliny pěstované v nádobě umístěte do světlé suché bezmrazé místnosti.

Jsou-li rostliny zimovzdorné a přesto je pěstujete v nádobě, je třeba počítat s tím, že sice samotné rostliny jsou vůči mrazu odolné, ale díky malému množství zeminy v oblasti kořenového systému, jsou právě zde rostliny vystaveny většímu mrazu, než při přirozené výsadbě ve volné půdě. Ideální je používat silnostěnné nádoby, které na zimu obalíte netkanou textilií. Další možností je přenesení rostliny s nádobou do bezmrazé světlé místnosti s tepltou mírně nad 0°C. Poslední možností je zapustit rostlinu i s nádobou do volné půdy.

Zimovzdorné rostliny ponecháme celoročně na venkovním stanovišti - pouze v případě poranění rostlin na konci vegetační sezóny či v průběhu vegetačního klidu, je vhodné před mrazy poškozené rostliny chránit netkanou textilií. Poranění může vést k promrznutí, případně k vniku vlhka a následnému poškození mrazem.

 

Související zboží