Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Sloupovitý rybíz - červený

Sloupovitý rybíz - červený

Popis

Sloupovitý rybíz - červený. Štíhlý, sloupovitý ovocný keřík středního vzrůstu, který se obzvlášť dobře hodí do malých zahrádek nebo pro pěstování v nádobách na balkonech či terasách. Pouze malý tvarovací řez prováděný na konci zimy před samotným vyrašením postačí k tomu, abyste se pak mohli těšit z jeho krásy a ještě si pochutnávat na skvělých plodech. Zasaďte ho do nádoby o obsahu min.15 litrů. Zasíláme v květináči.

Stanoviště: plné slunce.
Doba zrání: červenec až srpen.

Nezapomeňte, že v květináči potřebují pravidelnou zálivku a hnojení! Na zimu je přeneste do světlé, bezmrazé místnosti. Jestliže zůstanou květináče přes zimu venku, umístěte je na chráněné místo v blízkosti domu a obalte je izolačním materiálem, například polystyrenem nebo bublinkovou fólií. Samozřejmě se tyto stromky dají pěstovat i zasazené do volné půdy. Zasazené v zemi jsou plně mrazuvzdorné.

Jedinečný chuťový požitek!
Nevšední plody s vysokým obsahem vitamínu C!
Sklizeň přímo na terase!

 

Rybízová limonáda

Ingredience:

200 g čerstvého rybízu

3 limetky

50- 100g javorového sirupu

soda nebo perlivá voda

1 hrst čerstvé máty

led

 

Očištěný čerstvý rybíz rozmixujeme s limetkovou šťávou a sirupem. Následně přecedíme přes jemné sítko a přidáme hrst čerstvé máty. Vzniklou šťávu necháme minimálně půl hodiny louhovat. Potom naředíme se sodou nebo perlivou vodou. Podáváme s ledem.

 

Rybízový koláč s drobenkou

Ingredience:

1 sklenka polohrubé mouky

1 sklenka hrubé mouky

½ prášku do pečiva

½ sklenky oleje

1 sklenka cukru

1 sklenka mléka

1 vejce

rybíz

 

Drobenka:

1:1 hrubá mouka a cukr krupice

1 pudinkový prášek

skořice

trocha oleje

případně strouhaný kokos

 

Postup:

Všechny suroviny smícháme v misce. Vzniklé těsto bude mírně připomínat krupicovou kaši.

Na vymazaný a vysypaný plech následně těsto rozetřeme. Výška těsta na plechu by měla být max. 2 cm - je třeba počítat s tím, že těsto nabyde. Na těsto poté nasypeme omytý odstopkovaný rybíz a posypeme drobenkou.

Koláč pečeme v troubě předehřáté na 180°C. Podáváme s ledem.

 

 

Sirup z čerstvých višní a rybízu

Připravte si 600 g rybízu a 600 g višní, které odstopkujte, v případě višní zbavte pecky a rozmělněte v misce.

Do druhého dne ponechejte připravenou kaši v klidu v chladnu.

Uleželou ovocnou drť přeceďte přes čistou látku.

Měli byste získat cca. 750 ml šťávy.

Tuto šťávu nalijte do většího hrnce a přidejte 1 kg krystalového cukru.

Současně přimíchejte 20 g kyseliny citrónové.

Cukr by se měl rozpustit ještě před uvedením do varu.

Za stálého míchání uveďte do varu.

Vařte cca. 10 minut a následně okamžitě naplňte do připravených sklenic.

V dobře uzavřených sklenicích a v chladu a temnu je možné tento sirup přechovat až do následujícího roku.

 

 

Zobrazit více

Skrýt

Medonosná rostlina

prostokořenné

Obsah balení

1 ks

Cena 149 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od března

Výsadba, Doba sklizně
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba sklizně
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Ideální na balkon a terasu! Vyšší výnosy zaručeny!

Botanický název Ribes rubrum Säule
Objednávkové číslo 153230
Zazimování mrazuvzdorné
Kvalita prostokořenné
Stanoviště Slunce
Medonosná Ano

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Angrešty a rybízy

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby

Březen až květen, říjen až zámraz, rostliny v kontejnerech celoročně.

Hnojení
Začneme přihnojovat již v březnu plným hnojivem v dávkách uvedených na jeho obalu.
Ochrana rostlin
Mšice jsou nejčastěji se vyskytujícími škůdci. Postřik proti nim provedeme odpovídajícími prostředky. Houbové choroby jsou zřídkavé. Díky speciálnímu šlechtění se u našich angreštů nevyskytuje padlí. Další dotazy Vám rádi zodpovíme.
Plané výhony
Může se stát, že podnož použitá k roubování vytvoří z kořenů nebo na kmeni plané výhony. Tyto musíme bezezbytku odstranit, u kořenových výhonů je tedy nutno odhrabat i trochu zeminy.
Kresba: U stromkových bobulovin mohou plané výhony vyrůstat z kořenů, na kmínku i přímo pod korunkou. Všechny je musíme bezpodmínečně odstranit.
Řez

S každoročním řezem rybízů a angreštů začneme ve třetím roce na stanovišti.

Kresba: Prosvětlením koruny rybízů a angreštů vyřezáním několika starších výhonů zvýšíme kvalitu ovoce a zejména u angreštů si usnadníme jeho sklizeň. Kresba: Keřové rybízy a angrešty můžeme prosvětlit obdobně jako okrasné keře.
Všeobecný text
Angrešt: Ploše rostoucí keř je asi 1 m vysoký; větve se ohýbají pod tíhou plodů směrem ven. Plody se nacházejí jak na jednoletém dřevě, tak na krátkých výhonech víceletého dřeva. Angrešty jsou samosprašné. Bobule sklizené ještě tuhé složí jako obloha na koláče, plně zralé plody se hodí na marmelády a šťávy, případně na víno. Angrešt dává přednost hlubokým hlinitým půdám, při dostatečné zálivce jsou vhodné i humózní písčité půdy. Josta: Kříženec rybízu a angreštu. List se podobá rybízu, je však větší. Výhony jsou šedohnědé a beztrnné jako u černého rybízu. Hnědočerné plody jsou podobné velkému černému rybízu. Z jednoho keře se může sklidit asi 5 kg plodů. Je třeba zvlášť zdůraznit odolnost proti padlí, rzi a roztočům. Tento ovocný druh lze tedy pěstovat bez chemické ochrany rostlin.  Černý rybíz: Hlavní hodnota černého rybízu spočívá v obsahu cenných látek, především kyseliny askorbové (vitamin ), jíž obsahuje černý rybíz více než kterýkoli druh našich domácích plodů. Mnohostranná použitelnost v domácnosti na želé, likéry a šťávy. Na půdu neklade rostlina žádné zvláštní nároky, vzhledem k časnému kvetení bychom se však měli vyhnout mrazovým polohám. Červený rybíz: Tvoří asi 1,2-1,8 m vysoké keře. U mnohých odrůd se zakládají květy a plody ještě i na víceletém dřevě, avšak krásné hrozny a velké bobule získáme pouze na dřevě jednoletém. Červené rybízy jsou samosprašné, je tedy možné pěstovat jen jediný keř. Sklizeň červených rybízů začíná koncem června a končí v půli srpna. Bobule se dají zpracovat na želé, cukrovinky, šťávu, víno. Při dobrém osvětlení přináší rybíz kvalitní, zdravé plody.
Výsadba
Pro keře bobulovin vyhloubíme sázecí jamky o průměru asi 50 - 60 cm a hloubce 40 cm. U stromků je potřeba ještě před jejich výsadbou zatlouct opěrný kůl. Ten by měl sahat až do korunky. Kořeny zastřihneme a nadzemní výhony zkrátíme na 1/3 jejich délky. Keře vysadíme tak hluboko, aby místo rozvětvení přišlo do země, čímž podpoříme tvorbu zemních výhonů. Následné obdělávání půdy by nemělo být příliš hluboké.
Výsadba na balkoně
Angreštům a rybízům se také daří v nádobách. Nádoba by měla pojmout minimálně 20 l substrátu. Tyto rostliny pak přezimujeme na mrazuprostém místě. Dno nádoby musí mít otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno dejte 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Zemina je vhodná jakákoli dobrá zahradní smíšená s rašelinou (1:1). Hnojení: pro rostliny v nádobách je nejlepší využít plné vícesložkové hnojivo. Ideální jsou dlouhodobě působící hnojiva. S tímto hnojivem dosáhnete zdravý růst, nádherné barvy, robustní vzrůst a pravidelnou plodnost. Potřebujete-li vytvořit oporu k sazenici v nádobě, je nejlepším řešením umístit do nádoby 3 bambusky o něco větší než kmínek, které nahoře svážete. Vytvoříte tak stan, který je nejen praktický, ale i esteticky vapadá velice pěkně. V nádobě rostliny potřebují dostatek vody - nesnáší však přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Na zimu obalte nádoby netkanou textilií. V zimě potřebují rostliny zálivku pouze minimálně - ideální je pouze za teplejších bezmrazých dnů. Máte-li možnost, chraňte rostlinu před silným mrazem umístěním v závětří či chladné kryté místnosti (garáž, světlý sklep atd).
Vzdálenost rostlin
stromkové rybízy a angrešty 1,25 - 1,5 mkeřové rybízy a angrešty 1 - 2 m
Zavlažování
Pravidelná závlaha působí příznivě na výnos.
Zimní ochrana
Není jí zapotřebí. 

Související zboží