Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Sloupovitý angrešt - žlutý

Popis

Sloupovitý angrešt - žlutý. Štíhlý, sloupovitý ovocný keřík středního vzrůstu, který se obzvlášť dobře hodí do malých zahrádek nebo pro pěstování v nádobách na balkonech či terasách. Pouze malý tvarovací řez prováděný na konci zimy před samotným vyrašením postačí k tomu, abyste se pak mohli těšit z jeho krásy a ještě si pochutnávat na skvělých plodech. Zasaďte ho do nádoby o obsahu min.15 litrů. Zasíláme v květináči.

Stanoviště: plné slunce.
Doba zrání: červenec až srpen.

Nezapomeňte, že v květináči potřebují pravidelnou zálivku a hnojení! Na zimu je přeneste do světlé, bezmrazé místnosti. Jestliže zůstanou květináče přes zimu venku, umístěte je na chráněné místo v blízkosti domu a obalte je izolačním materiálem, například polystyrenem nebo bublinkovou fólií. Samozřejmě se tyto stromky dají pěstovat i zasazené do volné půdy. Zasazené v zemi jsou plně mrazuvzdorné.

Do naší nabídky vybíráme zdravé, na vitamíny bohaté a lahodně aromatické odrůdy angreštů. Zvýšená odolnost vůči padlí výrazně snižuje u těchto odrůd potřebu chemické ochrany fungicidy. Pokud mají dobré pěstební podmínky, jsou angrešty velmi úrodné. Pokud chcete využít angrešt pouze k přímé konzumaci, plně tak stačí jeden stromek nebo keř pro jednu domácnost. Zvláštností není průměrný výnos 6 - 7 kg na 3 - 4 leté rostlině. Plody jsou vhodné k přímé spotřebě, ke kompotování nebo na džemy. Pro výrobu džemů je angrešt obzvláště vhodný, protože plody obsahují množství pektinu, které snižuje potřebu zahušťování. Džem z angreštů je velmi chutný především jako náplň do koláčů a buchet - ideálně v kombinaci s tvarohem. Pokud se rozhodnete využívat angrešty i tímto způsobem, jsou určitě vhodné pro jednu domácnost cca 3 rostliny.

Plody angreštu obsahují provitamín A, vitamíny C, E, B1-B6, vápník, fosfor, zinek, měd, hořčík, křemík a železo. Napomáhají při léčbě zácpy, čistí cévy od cholesterických usazenin a posilují jejich stav. Látky obsažené v angreštěch také částečně snižují krevní tlak, či napomáhají při rozpouštění ledvinových a močových kamenů. Při pravidelném užívání napomáhají k detoxikaci organismu.

Přestože angrešt prospívá i na slunném stanovišti, celodenní úpal mu škodí. Je tedy vždy vhodnější vybrat stanoviště v polostínu. Vhodná je také výsadba pod vyššími stromy. Angrešty mají kořenový systém založený velmi mělce. Trpí tedy při vysychání povrchu půdy. U angreštů učitě doporučujeme použít mulčování, který zabrání vysychání povrchu půdy větrem a slunce. Pod mulč je vhodné také každé jaro použít novou vrstvu kompostu. V případě sušších let určitě vysazené rostliny pravidelně zalévejte. Bez vláhy budou plody malé.

Při výsadbě můžete do připravené jámy na dno použít posekanou trávu, kterou zasypete kompostem. Pro zahrnutí vysazené rostliny použijte kvalitní zahradní zeminu, či vyzrálý kompost.

U stromkových variant doporučujeme použít oporu. Bez vyvázání k opoře jsou stromky náchylné k ohybání, nebo často docela prasknou.

U dospělých rostlin je vhodné zmlazovat každé jaro, kdy se vystřihnou nejstarší výhony a nechá e cca 5-6 nových nejsilnějších.

 

Letní salát s angreštem

Ingredience:

200 g  zralého angreštu napůlit

200 g mladé červené řepy oloupat a nakrájet na tenké plátky

50 g cibule nakrájet na tenké plátky

100 g čerstvého hrášku

1 velká hrst čerstvých bylinek

4 polévkové lžíce květů kopru

300 g salátových  lístků / dle vlastního výběru /

Marináda: 4 polévkové lžíce jablečného octa rozmíchat se 4 lžícemi ořechového oleje a 1 polévkovou lžící cukru, špetkou papriky, soli pepře a čerstvě nasekanými bylinkami. Získanou marinádu dobře promíchejte se všemi salátovými ingrediencemi.

 

Tvarohovo-angreštový koláč s drobenkou

Ingredience :

130 g másla
130 g práškového cukru
300 g polohrubé mouky
2 vejce
1 prášek do pečiva

Tvarohová náplň:

2 vaničky tvarohu
2 dcl mléka
1 dcl oleje
80 g práškového cukru
1 vanilkový cukr
1 vanilkový pudink
2 žloutky

Postup přípravy:

Z mouky, cukru, másla, vajec a prášku do pečiva vypracujeme těsto, které rozprostřeme na vymazaný a vysypaný plech. Okraje vytvarujeme trochu nahoru.
Zamícháme tvarohovou náplň a vylijeme ji na těsto – náplň by se neměla dotýkat okraje plechu.

Koláč s tvarohem zapečeme asi 10 minut v troubě na 160 až 170°C.
Poté navrch nasypeme odšťopkovaný angrešt a pokryjeme drobenkou ze 100 g másla, hrubé mouky a pískového cukru.
Pečeme, dokud drobenka nezačne zlátnout.

 


 

Zobrazit více

Skrýt

Medonosná rostlina

prostokořenné

Obsah balení

1 ks

Cena 149 KčVyprodánoVýsadba, Doba sklizně
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba sklizně
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Ideální na balkon a terasu! Vyšší výnosy zaručeny!

Botanický název Ribes uva-crispa Säule
Objednávkové číslo 153260
Zazimování mrazuvzdorné
Kvalita prostokořenné
Stanoviště Slunce
Medonosná Ano

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

 • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz
 • 19.03.2015

  -anonym-:

  Má sloupovitý angrešt žlutý trny?
   

  Odpověď:


  Ano. Sloupovité angrešty nejsou beztrnné.

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Angrešty a rybízy

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby

Březen až květen, říjen až zámraz, rostliny v kontejnerech celoročně.

Hnojení
Začneme přihnojovat již v březnu plným hnojivem v dávkách uvedených na jeho obalu.
Ochrana rostlin
Mšice jsou nejčastěji se vyskytujícími škůdci. Postřik proti nim provedeme odpovídajícími prostředky. Houbové choroby jsou zřídkavé. Díky speciálnímu šlechtění se u našich angreštů nevyskytuje padlí. Další dotazy Vám rádi zodpovíme.
Plané výhony
Může se stát, že podnož použitá k roubování vytvoří z kořenů nebo na kmeni plané výhony. Tyto musíme bezezbytku odstranit, u kořenových výhonů je tedy nutno odhrabat i trochu zeminy.
Kresba: U stromkových bobulovin mohou plané výhony vyrůstat z kořenů, na kmínku i přímo pod korunkou. Všechny je musíme bezpodmínečně odstranit.
Řez

S každoročním řezem rybízů a angreštů začneme ve třetím roce na stanovišti.

Kresba: Prosvětlením koruny rybízů a angreštů vyřezáním několika starších výhonů zvýšíme kvalitu ovoce a zejména u angreštů si usnadníme jeho sklizeň. Kresba: Keřové rybízy a angrešty můžeme prosvětlit obdobně jako okrasné keře.
Všeobecný text
Angrešt: Ploše rostoucí keř je asi 1 m vysoký; větve se ohýbají pod tíhou plodů směrem ven. Plody se nacházejí jak na jednoletém dřevě, tak na krátkých výhonech víceletého dřeva. Angrešty jsou samosprašné. Bobule sklizené ještě tuhé složí jako obloha na koláče, plně zralé plody se hodí na marmelády a šťávy, případně na víno. Angrešt dává přednost hlubokým hlinitým půdám, při dostatečné zálivce jsou vhodné i humózní písčité půdy. Josta: Kříženec rybízu a angreštu. List se podobá rybízu, je však větší. Výhony jsou šedohnědé a beztrnné jako u černého rybízu. Hnědočerné plody jsou podobné velkému černému rybízu. Z jednoho keře se může sklidit asi 5 kg plodů. Je třeba zvlášť zdůraznit odolnost proti padlí, rzi a roztočům. Tento ovocný druh lze tedy pěstovat bez chemické ochrany rostlin.  Černý rybíz: Hlavní hodnota černého rybízu spočívá v obsahu cenných látek, především kyseliny askorbové (vitamin ), jíž obsahuje černý rybíz více než kterýkoli druh našich domácích plodů. Mnohostranná použitelnost v domácnosti na želé, likéry a šťávy. Na půdu neklade rostlina žádné zvláštní nároky, vzhledem k časnému kvetení bychom se však měli vyhnout mrazovým polohám. Červený rybíz: Tvoří asi 1,2-1,8 m vysoké keře. U mnohých odrůd se zakládají květy a plody ještě i na víceletém dřevě, avšak krásné hrozny a velké bobule získáme pouze na dřevě jednoletém. Červené rybízy jsou samosprašné, je tedy možné pěstovat jen jediný keř. Sklizeň červených rybízů začíná koncem června a končí v půli srpna. Bobule se dají zpracovat na želé, cukrovinky, šťávu, víno. Při dobrém osvětlení přináší rybíz kvalitní, zdravé plody.
Výsadba
Pro keře bobulovin vyhloubíme sázecí jamky o průměru asi 50 - 60 cm a hloubce 40 cm. U stromků je potřeba ještě před jejich výsadbou zatlouct opěrný kůl. Ten by měl sahat až do korunky. Kořeny zastřihneme a nadzemní výhony zkrátíme na 1/3 jejich délky. Keře vysadíme tak hluboko, aby místo rozvětvení přišlo do země, čímž podpoříme tvorbu zemních výhonů. Následné obdělávání půdy by nemělo být příliš hluboké.
Výsadba na balkoně
Angreštům a rybízům se také daří v nádobách. Nádoba by měla pojmout minimálně 20 l substrátu. Tyto rostliny pak přezimujeme na mrazuprostém místě. Dno nádoby musí mít otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno dejte 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Zemina je vhodná jakákoli dobrá zahradní smíšená s rašelinou (1:1). Hnojení: pro rostliny v nádobách je nejlepší využít plné vícesložkové hnojivo. Ideální jsou dlouhodobě působící hnojiva. S tímto hnojivem dosáhnete zdravý růst, nádherné barvy, robustní vzrůst a pravidelnou plodnost. Potřebujete-li vytvořit oporu k sazenici v nádobě, je nejlepším řešením umístit do nádoby 3 bambusky o něco větší než kmínek, které nahoře svážete. Vytvoříte tak stan, který je nejen praktický, ale i esteticky vapadá velice pěkně. V nádobě rostliny potřebují dostatek vody - nesnáší však přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Na zimu obalte nádoby netkanou textilií. V zimě potřebují rostliny zálivku pouze minimálně - ideální je pouze za teplejších bezmrazých dnů. Máte-li možnost, chraňte rostlinu před silným mrazem umístěním v závětří či chladné kryté místnosti (garáž, světlý sklep atd).
Vzdálenost rostlin
stromkové rybízy a angrešty 1,25 - 1,5 mkeřové rybízy a angrešty 1 - 2 m
Zavlažování
Pravidelná závlaha působí příznivě na výnos.
Zimní ochrana
Není jí zapotřebí. 

Související zboží