Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Severský fíkovník 'Peretta'

Severský fíkovník 'Peretta'

Popis

Ficus carica. Tento fikovník byl vyšlechtěn uprostřed hornatých Alp, ve švýcarském městečku Chur. Rostlina pochází z tvrdých podmínek. Nejen že musela překonat alpské zimy, ale přesvědčit musela i chutí a velikostí plodů. Ty jsou skutečně větší, s vynikající nasládlou chutí. Mladé rostliny fíkovníku je potřeba přes zimu první roky chránit izolačním materiálem (polystyren, bublinková folie). U starších rostlin už to není třeba. Fíkovník se dá dobře pěstovat i v květináči a přezimovat uvnitř. I v květináči bez problému plodí. Fíkovníku se daří vždy nejlépe na teplém a slunečném místě. Plody jsou pak nejchutnější. Rostlinu zasíláme v květináči.

Doba sklizně: červen - září.

 

Fíkovník patří k rostlinám, které v našich klimatických podmínkách lze pěstovat pouze jako balkónové.

Tuto rostlinu pro nádoby je nutné na zimu přenášet do mrazuprosté světlé místnosti s teplotou okolo 4-6 °C.

Zálivka by při přezimování měla být jednou za deset dní, velice dobře snáší i teploty od 12-15°C, při těchto teplotách je však třeba provádět zálivku častěji, nejlépe po pěti dnech.

Během léta je vhodnější venkovní stanoviště.

V interiéru by měla být rostlina na dobře větratelném místě s téměř denní zálivkou.

Je velmi náchylná na průvan a přemokření.

Fíkovník kvete koncem dubna až v květnu.

K vývinu plodu dochází i bez oplození.

Nemá větší nároky na půdu, severně od Alp většinou netrpí žádnými chorobami a škůdci.

Půdu je třeba udržovat bez plevelů, osvědčuje se zelené hnojení nebo přikrývání mísy kolem kmene rozloženým chlévským hnojem.

Koruna se zakládá ze 3 - 4 hlavních větví.

Mírný řez v době před vyrašením podporuje násadu plodů.

V létě dozrávají plody na dřevě vytvořeném v loňském roce, podzimní se tvoří na letorostech.

Před zazimováním výhony rostlin lehce zakrátíme, jakmile přeneseme rostliny z místnosti pro přezimování ven, silně je seřízneme do požadovaného tvaru. V létě raději řez neprovádíme.

Během léta zaléváme jedenkrát denně.

Velikost nádoby je třeba vybírat dle velikosti rostliny.

Nezapomeňte na drenáž.

Zobrazit více

Skrýt

Obsah balení

1 ks

Cena 295 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od března

Výsadba, Doba sklizně
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba sklizně
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Mrazuvzdorný fíkovník! Plody o velikosti dětské ruky!

Botanický název Ficus carica 'Perretta'
Objednávkové číslo 101133
Kontejner 11 cm
Zazimování zimní kryt
Stanoviště Slunce

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz
  • 16.03.2015

    -anonym-:

    Je Vámi prodávaný fík samosprašný, nebo je potřeba ještě koupit samce?

    Odpověď:

    Peretta plodí po řádném zakořenění již od 2. roku po výsadbě. Plody vytváří partenokarpicky - bez předchozího oplodnění.

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Balkónové ovoce

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby
Nejlepší doba pro výsadbu a přesazování je časné jaro. Jinak vždy platí, že rostliny v kontejnerech je možné vysazovat celoročně.
Hnojení
Hnojíme jednou na jaře plným hnojivem, které zapravíme do půdy. Nejlépe je použít hnojiva s dlouhodobým účinkem. Tato hnojiva dodávají účinné látky jen za dostatečně vysokých teplot a podle potřeby rostlin. Od dubna do začátku srpna můžeme dobře zakořeněné rostliny týdně přihnojovat tekutým hnojivem. Po začátku srpna již nehnojíme, aby rostliny vstoupily do zimy plně vyzrálé!
Ochrana rostlin
Hlavní příčinou chorob rostlin v nádobách je špatné stanoviště. Většinou příliš vlhké a příliš stinné. Při napadení mšicemi nebo sviluškami použijeme proti nim vhodné postřikové přípravky. Případné další dotazy Vám rádi zodpovíme.
Řez
Před zazimováním výhony rostlin lehce zakrátíme. Jakmile přeneseme rostliny z místnosti pro přezimování ven, silně je seřízneme do požadovaného tvaru. Řezu v létě se u většiny z nich vyvarujeme, neboť tímto řezem se ztrácí přirozená krása rostlin. Při silném nasazení plodů je ale v létě téměř vždy nutné plody trochu probrat ku prospěchu dostatečné velikosti ovoce.
Všeobecný text
Balkonové ovoce: Mnoho ovocných druhů znamenitě roste rovněž v nádobách na balkonech a terasách. Byly pro tento účel speciálně vyšlechtěny. Vhodná je každá nádoba od objemu asi 20 l. Ve dně ovšem musí mít otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Zemina: použijeme směs dobré zahradní zeminy a rašeliny v poměru asi 1:1. Hnojení: musí být pravidelné, aby se dosáhlo dobrého růstu a výnosů. Nejvhodnější je používat plné vícesložkové hnojivo, které zásobuje rostliny veškerými živinami. Přihnojuje se v období od vyrašení až po začátek srpna. Rostliny do nádob, které nejsou odolné vůči zimě, jsou přes léto venku a většina z nich na opravdu slunném a teplém místě chráněném před větrem.
Výsadba
Používáme dostatečně velké nádoby. Čím větší objem zeminy je v nádobě k dispozici, tím lépe se rostliny vyvíjejí.Příprava truhlíku k osázení: V truhlíku musí být dostatečně velké otvory pro odtok přebytečné vody a na jeho dně 5 cm silná drenážní vrstva (např. hrubý štěrk).Na tuto drenážní vrstvu položíme netkanou textilii (běžně používanou např. při pěstování zeleniny), aby se zemina nemohla smísit s drenážní vrstvou. Jako zeminu k sázení použijeme nejlépe hotový substrát pro květiny, který ještě smícháme s normální zahradní zeminou.
Vzdálenost rostlin
Většina balkonového ovoce je zasazena jednotlivě v květináčích. Jahody vysazujte do truhlíků asi 30 cm od sebe.
Zavlažování
Rostliny na balkonech a terasách denně zaléváme, sucho je velkým nepřítelem této skupiny rostlin.
Zimní ochrana
Velkým nepřítelem této skupiny rostlin je sucho. Také v zimě, je-li tomu půda přístupná, musíme zalévat. Nejlépe ještě před zimou, nebo také když už noční teploty klesají pod bod mrazu, provedeme jednu pořádnou zálivku. Tato zásada platí také pro všechny ostatní rostliny v nádobách, které přezimují venku! V mnohých případech škody během zimy nezpůsobí mráz, ale chybějící vlhkost v nádobě. Mráz odnímá půdě vodu. Rovněž neškodí zakrytí chvojím.

Související zboží