Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Pětilistý ženšen - 'Jiaogulan'

Pětilistý ženšen - 'Jiaogulan'

Popis

'Jiaogulan' - pětilistý ženšen. Gynostemma pentaphyllum.
Posiluje imunitu, odbourává stres, prevence infarktu a rakoviny, podporuje životní energii! Posvátná rostlina čínské medicíny známá také jako Bylina nesmrtelnosti!
Tato rostlina je považována za jednu z nejdůležitějších pro zdraví člověka. V tradiční východní medicíně je ceněná jako přírodní prostředek proti stárnutí a k prodloužení dlouhověkosti. V jižní Číně se denně popíjí čaj z listů této rostliny za účelem získání síly a energie. Počet obyvatel, kteří se zde dožívají více než 100 let, je nadprůměrně vysoký. Jiaogulan je také nazýván 'Pětilistý ženšen', ovšem v porovnání s klasickým ženšenem by Jiaogulan měl obsahovat zhruba čtyřnásobně vyšší obsah léčivých látek. Z čerstvých či sušených listů se připravuje čaj s velmi výraznou bylinnou chutí (chuťově může připomínat kopřivový čaj s mírně nasládlou chutí a vůní připomínající lékořici). Lístky se nechají minimálně 3 min. vyluhovat v horké vodě. Denní dávka max. 4 šálky. Čerstvé lístky se přidávají do salátů.

Jiaogulan je popínavá rostlina a může i v malých květináčích dosáhnout pozoruhodné výšky. Je mrazuvzdorná a může se pěstovat jak v bytě, tak i venku v přírodě.

Při pěstování v půdě v zimě odumře nadzemní část rostliny. Na jaře rostlina nově vyráží z oddénku. V bytě roste po celý rok - při pěstování v květináčích potřebuje oporu. Používejte dobrou zeminu a vhodné hnojivo. K přihnojování od jarních měsíců použijte organická hnojiva,  lze zakoupit i granulovaná, která jsou pomalurozpustná a doplňují živiny dlouhodoběji.

Má ráda jak slunce, tak polostín. Zasíláme rostliny v květináči.

V zimním období by i doma měla mít chladnější umístění a opatrnou zálivku, v době vegetačního klidu se ani nepřihnojuje.

Zobrazit více

Skrýt

Množstevní sleva

Obsah balení

1 ks

Cena 149 Kč

Cena od 3 kusů 139 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od poloviny března

Výsadba
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Významná léčivá rostlina čínské medicíny! Životní energie a zdraví z přírody!

Botanický název Gynostemma pentaphyllum
Objednávkové číslo 102600
Kontejner 12 cm
Zazimování mrazuvzdorné
Stanoviště Slunce / Polostín

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

 • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz
 • 08.05.2015

  -anonym-:

  Jiaogulan opravdu dosahuje v dospělosti velikosti pouze 20 - 25 cm? Zhruba tolik měří konvice na čaj vyfotografovaná v upoutávce výše, zatímco rostlina vypadá na keř mnohokrát větší. Děkuji

  Odpověď:

  Jedná se o liánu, kterou je třeba vyvazovat k opoře. Výhony dokáží vytvořit až několik metrů. Nicméně, necháte-li jí volně růst bez opory, budou výhony přirozeně polehávat a jejich konce se budou zvedat maximálně do výšky 20 – 25 cm.

 • 17.04.2015

  -anonym-:

  Jak velká je rostlina při dodání? Předem děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Ženšen dodáváme ve velikosti asi 15 cm.

 • 23.03.2015

  -anonym-:

   Do jaké velikosti doroste a jak je mám sadit daleko od sebe? Děkuji.

  Odpověď:

  Jiaogulan roste jako liána, potřebuje oporu, v závěsném květináči vytváří převisy. V dospělosti dosahuje v průměru 20 - 25 cm.

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Rostliny pro zdraví

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby
Březen až květen a září až listopad
Hnojení
Aby byl zajištěný bohatý růst, je pravidelné hnojení nutné. Použít můžete dlouhodobě působící hnojivo, které se smísí s půdou a pomalu se dodává rostlinám. Kromě toho můžete, jakmile jsou rostliny v plném růstu, týdně hnojit 1x speciálním tekutým hnojivem. Upozornění: Nikdy nehnojte na suchou půdu, vždy je potřeba předtím dobře rostliny zalít!
Řez

Drobnější výchovný řez se může udělat na jaře.

Všeobecný text
Pěstujte v květináči, v létě na balkoně a terase a v zimě na okenním parapetu.
Výsadba

U nezimovzdorných rostlin, které budete pěstovat v nádobách, dbejte vždy na to, aby byla použitá kvalitní zemina. V nádobách pěstované rostliny mají omezený prostor, proto se nevyplatí na zemině šetřit.
U rostlin zimovzdorných vybírejte stanoviště s dobrou zahradní zeminou. Po výsadbě vždy rostliny řádně zalijte.

Zavlažování

Při umístění v květináči by měla být zálivka pravidelná. Zálivku je třeba hlídat, neboť hodně vody a podmáčení jsou vždy velice špatné a mohou rostlinu vážně poškodit. V zimě zalévejte co nejméně. Ideálně pouze tak, aby zemina zcela nevyschla. V závislosti na teplotě zimoviště, je třeba upravit intervaly zálivky. Při běžné teplotě přezimování kolem 8°C se doporučuje zálivka 1x za 10 dní.

U venkovní výsadby je také třeba dbát na dostatek vláhy. V suchých dnech je třeba zavlažovat v době, kdy je předpoklad nejmenší ztráty vláhy vysušením - tedy ideálně brzo ráno, či naopak v podvečer. Po určitou dobu se voda udržuje pouze ve vrchní vrstvě zeiny, kde je snadno odpařována púsobením slunečního záření, či větrem. Naopak, dojde-li k dlohodobějšímu přemokření půdy, doporučuje se dopomoci odvodnění narušením vrchní vrstvy zeminy, která je dlouhodobější zamokřením neprodyšná. K tomu se využívá především hlubších tenkých vpichů do půdy - použít se dají například vidle. Omezíte tak možnosti poranění kořenového systému.

Zimní ochrana

Před mrazem nezimovdorné rostliny pěstované v nádobě umístěte do světlé suché bezmrazé místnosti.

Jsou-li rostliny zimovzdorné a přesto je pěstujete v nádobě, je třeba počítat s tím, že sice samotné rostliny jsou vůči mrazu odolné, ale díky malému množství zeminy v oblasti kořenového systému, jsou právě zde rostliny vystaveny většímu mrazu, než při přirozené výsadbě ve volné půdě. Ideální je používat silnostěnné nádoby, které na zimu obalíte netkanou textilií. Další možností je přenesení rostliny s nádobou do bezmrazé světlé místnosti s tepltou mírně nad 0°C. Poslední možností je zapustit rostlinu i s nádobou do volné půdy.

Zimovzdorné rostliny ponecháme celoročně na venkovním stanovišti - pouze v případě poranění rostlin na konci vegetační sezóny či v průběhu vegetačního klidu, je vhodné před mrazy poškozené rostliny chránit netkanou textilií. Poranění může vést k promrznutí, případně k vniku vlhka a následnému poškození mrazem.

 

Související zboží