Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Keříčková bazalka

Keříčková bazalka

Popis

Ocimum kiliman. basilicum. Silná, robustní víceletá bazalka, která se dá pěstovat roky. V létě venku a v zimě uvnitř v bytě. Je odolnější a pěstuje se snadněji než běžná, měkká bazalka. Roste jako keříček, krásné květy jsou bonusem navíc. Nejlépe se jí daří na teplém místě s trvale vlhkou půdou. Rostliny zasíláme v květináčích.

 

Zapečené zeleninové špagety

Zelenina neslouží v kuchyni pouze jako příloha, ale i jako základ pro samostatná hlavní jídla. K přípravě tohoto rychlého a vynikajícího pokrmu pro 4 osoby budete potřebovat: 500 g povařených špaget, 200 g mrkve, 1 cuketu, 2 celery, 2 papriky, 200 g nakrájených rajčat, 2 lžíce olivového oleje, sůl, pepř a rozmanité čerstvé bylinky. Z bylinek jsou ideální dobromysl, bazalka, majoránka, libeček atd. Na zapékací omáčku budete potřebovat 150 g gorgonzoly, 100 g žervé, 150 ml mléka, 150 ml smetany, 2 lžíce světlé jíšky, 1 lžíci nasekané bazalky a čerstvě mletý pepř.

 

Zeleninu omyjte, oloupejte, popř. zbavte semínek a nakrájejte na středně velké plátky.

Veškerou zeleninu, kromě nakrájených rajčat, osmažte zprudka na rozpáleném oleji a dochuťte solí a pepřem.

Do vymaštěné zapékací formy pokládejte střídavě vrstvy povařených špaget, nakrájených rajčat a osmažené zeleniny.

Vrchní vrstvu opět tvoří špagety.

Předehřejte si troubu na 180 st.C.

Nyní si připravte zapékací omáčku.

Gorgonzolu nakrájejte na kostičky.

Odvažte 100 g a promíchejte společně s žervé, mlékem a smetanou.

Směs zahřejte a vmíchejte jíšku.

Omáčku dochuťte bazalkou a pepřem.

Špagety se zeleninou v misce prolijte omáčkou, zasypejte zbylou gorgonzolou a pečte dozlatova 30-40 minut.

 

 

Zobrazit více

Skrýt

Obsah balení

1 ks

Cena 149 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od poloviny března

Výsadba
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Víceletá bazalka vydrží celé roky!

Botanický název Ocimum kilim. basilicum
Objednávkové číslo 102550
Kontejner 12 cm
Zazimování mrazuprostá místnost
Stanoviště Slunce

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Rostliny pro zdraví

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby
Březen až květen a září až listopad
Hnojení
Aby byl zajištěný bohatý růst, je pravidelné hnojení nutné. Použít můžete dlouhodobě působící hnojivo, které se smísí s půdou a pomalu se dodává rostlinám. Kromě toho můžete, jakmile jsou rostliny v plném růstu, týdně hnojit 1x speciálním tekutým hnojivem. Upozornění: Nikdy nehnojte na suchou půdu, vždy je potřeba předtím dobře rostliny zalít!
Řez

Drobnější výchovný řez se může udělat na jaře.

Všeobecný text
Pěstujte v květináči, v létě na balkoně a terase a v zimě na okenním parapetu.
Výsadba

U nezimovzdorných rostlin, které budete pěstovat v nádobách, dbejte vždy na to, aby byla použitá kvalitní zemina. V nádobách pěstované rostliny mají omezený prostor, proto se nevyplatí na zemině šetřit.
U rostlin zimovzdorných vybírejte stanoviště s dobrou zahradní zeminou. Po výsadbě vždy rostliny řádně zalijte.

Zavlažování

Při umístění v květináči by měla být zálivka pravidelná. Zálivku je třeba hlídat, neboť hodně vody a podmáčení jsou vždy velice špatné a mohou rostlinu vážně poškodit. V zimě zalévejte co nejméně. Ideálně pouze tak, aby zemina zcela nevyschla. V závislosti na teplotě zimoviště, je třeba upravit intervaly zálivky. Při běžné teplotě přezimování kolem 8°C se doporučuje zálivka 1x za 10 dní.

U venkovní výsadby je také třeba dbát na dostatek vláhy. V suchých dnech je třeba zavlažovat v době, kdy je předpoklad nejmenší ztráty vláhy vysušením - tedy ideálně brzo ráno, či naopak v podvečer. Po určitou dobu se voda udržuje pouze ve vrchní vrstvě zeiny, kde je snadno odpařována púsobením slunečního záření, či větrem. Naopak, dojde-li k dlohodobějšímu přemokření půdy, doporučuje se dopomoci odvodnění narušením vrchní vrstvy zeminy, která je dlouhodobější zamokřením neprodyšná. K tomu se využívá především hlubších tenkých vpichů do půdy - použít se dají například vidle. Omezíte tak možnosti poranění kořenového systému.

Zimní ochrana

Před mrazem nezimovdorné rostliny pěstované v nádobě umístěte do světlé suché bezmrazé místnosti.

Jsou-li rostliny zimovzdorné a přesto je pěstujete v nádobě, je třeba počítat s tím, že sice samotné rostliny jsou vůči mrazu odolné, ale díky malému množství zeminy v oblasti kořenového systému, jsou právě zde rostliny vystaveny většímu mrazu, než při přirozené výsadbě ve volné půdě. Ideální je používat silnostěnné nádoby, které na zimu obalíte netkanou textilií. Další možností je přenesení rostliny s nádobou do bezmrazé světlé místnosti s tepltou mírně nad 0°C. Poslední možností je zapustit rostlinu i s nádobou do volné půdy.

Zimovzdorné rostliny ponecháme celoročně na venkovním stanovišti - pouze v případě poranění rostlin na konci vegetační sezóny či v průběhu vegetačního klidu, je vhodné před mrazy poškozené rostliny chránit netkanou textilií. Poranění může vést k promrznutí, případně k vniku vlhka a následnému poškození mrazem.

 

Související zboží