Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Kaki - Tomel

Kaki - Tomel

Popis

Odrůda Tipo. Diospyros kaki. Dyospiros znamená Ovoce boha Dia, jistě ho znáte z pultů prodejen.

 

Ale věděli jste, že tato subtropická rostlina je také docela otužilá? Vyhovuje jí mírné klima, teplé, závětrné místo. Bez obav ji můžete sázet v oblastech, kde se daří vínu a broskvím. V jiných oblastech doporučujeme na zimu chránit textilií nebo folií. Můžete ji také pěstovat jako nádobovou rostlinu a přes zimu ji přenést do skleníku. Jinak je zcela nenáročná, vyhovuje jí jakákoliv půda.

 

Plodí na loňských výhoncích. Plody o hmotnosti až 500 gramů zrají v době, kdy už je strom bez listí. Zralé plody chutnají po meruňkách a hruškách. Díky vysokému obsahu betakarotenu a vitamínů jsou plody hodnotným doplňkem stravy. V Asii, odkud rostlina pochází, jsou jí připisovány nejrůznější léčivé účinky na žaludek a lepší trávení.

 

Řez většinou není nutný, případně se provádí na jaře. Zasíláme silné rostliny.

 

Doba sklizně: říjen - listopad.

 

Její pěstování není náročné, vyžaduje dostatek tepla, slunečné stanoviště a propustnou půdu s dostatkem živin.

 

Naše letní teploty ji zcela vyhovují, celoroční venkovní pěstování je ale možné bez obav pouze v teplejších vinařských oblastech, ve vyšších polohách doporučujeme zimní krytí. Měla by být vysazena v závětří, vhodný je například chráněný dvůr nebo závětří domu. Tato rostlina je z exotických nejodolnější, dobře snáší naše teplotní podmínky a klima, ale při venkovním pěstování je vhodnější především mladou rostlinu včas zazimovat a nečekat na mrazivé počasí. Kaki je možné také pěstovat jako nádobovou rostlinu a na zimu jej přenést například do skleníku. Pokud je ale třeba rostlinu ponechat i v zimě vysazenou venku  na zahradě, je lépe, pokud byla vysazena již na jaře, jelikož během letního vegetačního období stihne na stanovišti dostatečně zakořenit a bude během chladných měsíců odolnější.

 

Před příchodem chladných měsíců bude vhodné především zamulčovat důkladně kořeny, tedy navrstvit v okolí stromku na kořeny například vyzrálý kompost do výšky alespoň 15 až 20 cm. Mladou rostlinu můžete ještě obalit například netkanou textilií určenou pro zimování rostlin / je silnější / nebo jutovinou, kterou obalíte nadzemní část rostliny. Rostlina velice snadno znovu obrůstá, pokud tedy některé části rostliny během zimních měsíců mráz poškodí, velice dobře znovu obrůstají do původní velikosti, proto je vhodné důkladně chránit kořeny a alespoň částečně kmen s korunkou, aby za silnějších mrazů zůstala nepoškozená alespoň část rostliny.

 

Před příchodem mrazivých dnů, než půda promrzne, stromek ještě důkladně zalijte. V prvních letech po výsadbě na stanovišti přirůstá pomalu, jelikož živiny přesouvá do vytváření důkladného kořenového balu, po důkladném zakořenění jsou ale roční přírůstky velké a roste celkem bujně. Řez většinou není nutný, případně se provádí na jaře.

Zobrazit více

Skrýt

prostokořenné

Obsah balení

1 ks

Cena 495 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od března

Výsadba, Doba sklizně
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba sklizně
Zobrazit více informací Skrýt více informací

S lahodnou dužninou! Velké, až 500g těžké plody!

Botanický název Diospyros kaki
Objednávkové číslo 168000
Zazimování zimní kryt
Kvalita prostokořenné
Stanoviště Slunce

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

 • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz
 • 18.02.2020

  Dagmar :

  Bylo by vhodné pěstovat kaki na Valašsku?

  Odpověď:

  V chladnějších obastech je lze pěstovat ve větších nádobách a na zimu uklízet do chladna kolem 0 - 5 až °C . V teplejších oblastech, kde se daří například i meruňkám, je možné je vysadit přímo do půdy.

 • 02.05.2015

  -anonym-:

  Jaké velikosti dorůstá? Píšete, že je ho možno pěstovat jako nádobovou rostlinu, ale normálně je to dle nalezených fotek veliký strom. Je toto nějaký zakrslý roubenec? Děkuji.

  Odpověď:

  Odrůda Tipo dorůstá v našich podmínkách do výšky 2 - 3 m. Velikosti 15 i více metrů dosahuje pouze ve své domovině.

 • 16.04.2015

  -anonym-:

  Jak správně zasadit obdrženou rostlinu, v jaké výšce by mělo být naroubované místo? Děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Stromy sázíme tak hluboko, aby místo očkování bylo těsně nad povrchem země.

Více dotazů

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Balkónové ovoce

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby
Nejlepší doba pro výsadbu a přesazování je časné jaro. Jinak vždy platí, že rostliny v kontejnerech je možné vysazovat celoročně.
Hnojení
Hnojíme jednou na jaře plným hnojivem, které zapravíme do půdy. Nejlépe je použít hnojiva s dlouhodobým účinkem. Tato hnojiva dodávají účinné látky jen za dostatečně vysokých teplot a podle potřeby rostlin. Od dubna do začátku srpna můžeme dobře zakořeněné rostliny týdně přihnojovat tekutým hnojivem. Po začátku srpna již nehnojíme, aby rostliny vstoupily do zimy plně vyzrálé!
Ochrana rostlin
Hlavní příčinou chorob rostlin v nádobách je špatné stanoviště. Většinou příliš vlhké a příliš stinné. Při napadení mšicemi nebo sviluškami použijeme proti nim vhodné postřikové přípravky. Případné další dotazy Vám rádi zodpovíme.
Řez
Před zazimováním výhony rostlin lehce zakrátíme. Jakmile přeneseme rostliny z místnosti pro přezimování ven, silně je seřízneme do požadovaného tvaru. Řezu v létě se u většiny z nich vyvarujeme, neboť tímto řezem se ztrácí přirozená krása rostlin. Při silném nasazení plodů je ale v létě téměř vždy nutné plody trochu probrat ku prospěchu dostatečné velikosti ovoce.
Všeobecný text
Balkonové ovoce: Mnoho ovocných druhů znamenitě roste rovněž v nádobách na balkonech a terasách. Byly pro tento účel speciálně vyšlechtěny. Vhodná je každá nádoba od objemu asi 20 l. Ve dně ovšem musí mít otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Zemina: použijeme směs dobré zahradní zeminy a rašeliny v poměru asi 1:1. Hnojení: musí být pravidelné, aby se dosáhlo dobrého růstu a výnosů. Nejvhodnější je používat plné vícesložkové hnojivo, které zásobuje rostliny veškerými živinami. Přihnojuje se v období od vyrašení až po začátek srpna. Rostliny do nádob, které nejsou odolné vůči zimě, jsou přes léto venku a většina z nich na opravdu slunném a teplém místě chráněném před větrem.
Výsadba
Používáme dostatečně velké nádoby. Čím větší objem zeminy je v nádobě k dispozici, tím lépe se rostliny vyvíjejí.Příprava truhlíku k osázení: V truhlíku musí být dostatečně velké otvory pro odtok přebytečné vody a na jeho dně 5 cm silná drenážní vrstva (např. hrubý štěrk).Na tuto drenážní vrstvu položíme netkanou textilii (běžně používanou např. při pěstování zeleniny), aby se zemina nemohla smísit s drenážní vrstvou. Jako zeminu k sázení použijeme nejlépe hotový substrát pro květiny, který ještě smícháme s normální zahradní zeminou.
Vzdálenost rostlin
Většina balkonového ovoce je zasazena jednotlivě v květináčích. Jahody vysazujte do truhlíků asi 30 cm od sebe.
Zavlažování
Rostliny na balkonech a terasách denně zaléváme, sucho je velkým nepřítelem této skupiny rostlin.
Zimní ochrana
Velkým nepřítelem této skupiny rostlin je sucho. Také v zimě, je-li tomu půda přístupná, musíme zalévat. Nejlépe ještě před zimou, nebo také když už noční teploty klesají pod bod mrazu, provedeme jednu pořádnou zálivku. Tato zásada platí také pro všechny ostatní rostliny v nádobách, které přezimují venku! V mnohých případech škody během zimy nezpůsobí mráz, ale chybějící vlhkost v nádobě. Mráz odnímá půdě vodu. Rovněž neškodí zakrytí chvojím.

Související zboží