Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Goji 'Sweet Lifeberry'

Goji 'Sweet Lifeberry'

Popis

Lycium ’Sweet Lifeberry’. Plody Goji obsahují tak vysoké množství vitamínu C, železa a minerálů, že se řadí k nejzdravějšímu ovoci na světě vůbec. Mimo jiné obsahují i 18 cenných aminokyselin a 21 stopových prvků s antioxidačními účinky. Právě nyní, v době průmyslově zpracovaných potravin, je skvělé mít k dispozici čerstvé plody, doslova nabité přirozenými cennými látkami. Sušené plody chutnají trochu po třešních a brusinkách. Je prokázáno, že denní dávka 10 g těchto sušených plodů stačí k posílení imunitního systému. Můžete je přidávat do zdravých snídaní na jogurt, do müsli nebo do smoothie. Odrůda „Sweet Lifeberry“ patří k vůbec nejlepším. Sladké plody dozrávají v dlouhých hroznech od září do října. Rostlina je mrazuvzdorná do -25°C. Nejlépe plodí na slunci. Dorůstá zhruba do 150 cm. Zasíláme silné rostliny v květináči.

Zobrazit více

Skrýt

Novinka
Množstevní sleva

Obsah balení

1 ks

Cena 198 Kč

Cena od 3 kusů 189 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od března

Výsadba, Sklizňová zralost
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Sklizňová zralost
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Posiluje imunitní systém!

Botanický název Lycium barb. 'Sweet Lifeberry®'
Objednávkové číslo 102585
Kontejner 9 cm
Výška dospělé rostliny (cm) do 150 cm
Zazimování mrazuvzdorné
Stanoviště Slunce

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Goji

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby
Březen až květen, září až listopad
Hnojení
K hnojení používejte od dubna do srpna plné vícesložkové hnojivo.
Ochrana rostlin
Nebývá napadána škůdci ani chorobou.
Řez

Výchovný řez
Cílem je zajistit brzkou násadu plodů. První rok se hlavní kmen zapěstovává do výšky 50 -60 cm. Okolo hlavního kmene si vyberte 3-5 postranních větví rovnoměrně rozmístěných, které budou sloužit jako základ koruny a ty seřízněte na 10-20 cm, aby se podpořilo druhotné větvení. Mezitím nechte 3-4 větve z hlavního kmene bez zaštipování, ty budou sloužit jako dočasná plocha pro rannou násadu plodů. Nově narostlé výše položené větve se zakracují, aby se posílily niže položené výhony.
Ve druhém roce vyberte jeden silný, vertikální výhon ze spodního patra jako prodloužení kmene. Zakraťte jej o 10-20cm, aby se podpořilo větvení. Potom vyberte 1 až 2 pruty a zakraťte je o 10cm pro plodné výhony. Pokud jsou nějaké vlky z kosterních nebo vedlejších větví, ponechte jeden a zakraťte ho 10-20cm nad korunou stromu.Potom ponechte 4-5druhotných výhonů, které budou tvořit drhotnou plodící plochu. Všechny ostatní výhony z hlavního kmene se odstraní .
Ve třetím až pátém roce následuje postup z druhého roku a použijte spodní větve, aby posílily a zvětšily korunu. Pokud nějaký vzpřímený výhon vyroste z vrchní části rostliny,ponechte jeden a zakraťte ho 10 -20 cm nad korunou. Když neroste žádný vertikální výhon z hlavního kmene, vyberte 1 – 3 vertikální výhony z vrchních větví 15 – 20 cm od hlavního kmene a zakraťte je, na 20 cm nad korunou.
Po pěti letech pěstování dorůstá průměrný strom výšky 1,6 m a šířky koruny 1,5m. Kmen má průměr asi 6 cm.

Prořezávání
Hlavní účel prořezávání je zmladit větve a získat pravidelně a vysoce plodící rostlinu. Princip je odstranit překřížené větve, zahušťující větve, přestárlé větve a kořenové výmladky. Chceme vypěstovat zdravé výhony v prázdných místech koruny, které budou produkovat nové plodné výhony.
Jarní prořezávání se provádí od poloviny do konce dubna. Odstraníme suché větve (díky dehydrataci) ze zimy.
Cíl letního prořezávání je odstranit posilující výhony z hlavního kmene a hlavních větví. Ačkoliv pokud je v koruně mezera nebo prodloužení kmínku odumírá, udržujte je a zakracujte pro druhotné rozvětvení. V místech bez kmene vyberte vertikální výhony a nechte je do10 cm nad korunou.
Zimní prořezávání se provádí po sklizni nebo v únoru a březnu příští rok. Odstraňte silné výhony ze spodu a vrchu kmene, aby se udržela výška rostliny. Odstraňte staré, slabé, vzpřímené, překřížené, nemocné nebo trnité větve uvnitř koruny.
Použijte silné výhony vyštipováním k vyplnění koruny a prodloužení plodného období.. Seřízněte přerostlé výhony. Nejnižší výhony by měly být 30 cm nad zemí. Po prořezání by měli být výhony rovnoměrně rozmístěny pro dobrý přístup světla a vzduchu.

 

Vyobrazení způsobu řezu GOJI

Tento postup vypracovala firma ADAVO pro ty, kterým Kustovnice neplodí a nebo plodí velice málo. Je to jednoduchý, výchovný a tvarovací řez. Tento řez je nutné udělat nejpozději do poloviny června. Pokud se Kustovnice nebude řezat, nebude plodit nebo jen málo a plody budou drobné.

Převzato se svolením firmy ADAVO, která se problematikou pěstování této rostliny v našich podmínkách zabývá již mnoho let. Děkujeme. 

 

řez goji

Šestiletý keř před řezem. V loňském roce se neřezal a plodů bylo málo a malinké. Rostlina začíná plodit již druhým rokem po výsadbě, ale kvalitní úrody dosáhnete až třetím rokem po výsadbě. Tedy u čtyřleté rostliny.

řez goji

Pohled na keř z boku před řezem. 

řez goji

Nejdříve se odstraní všechny výhony do dvou třetin keře, které obrůstají z kmínku. V tomto případě kmínek tvoří několik výhonů svázaných k sobě a přivázaných ke kolíku. Kustovnice normálně kmínek netvoří. Je proto potřeba z ní udělat tímto nebo podobným způsobem stromek. Do korunky stromku mají potom lepší přístup sluneční paprsky a plody jsou větší a lépe dozrají.

řez goji

Pohled na rostlinu z boku po odstranění výhonů z kmínku.

řez goji

V této části se zakrátí všechny zbylé výhony v korunce o jednu třetinu až polovinu, aby se podpořilo další rozvětvování. Dále je potřeba odstranit všechny suché výhony v korunce, které brání v přístupu světla. Pokud se výhony nezakrátí, tak budou dál prorůstat do délky. A až se začnou vytvářet poupata a rostlina začne kvést, tak většina květů opadne a z těch co zůstanou se vyvinou pouze malé plody. Rostlina totiž vydává více energie do růstu než do tvorby plodů.

řez goji

Pohled z boku na zakrácenou korunku.

řez goji

Detail kmínku po odstranění výhonů.

řez goji

Rostlinu je po řezu potřeba přihnojit plným hnojivem. V tomto případě je použito hnojvo Osmocote 3-4 s postupným uvolňováním živin po dobu tří až čtyř měsíců.
Dají se použít i jiná hnojiva: Cererit, NPK, Basacote, Nutricote, Plantacote.

Je dobré motyčkou jemně zapravit hnojivo do půdy. Lépe se z něj živiny uvolňují.

řez goji

Na samotný závěr rostlinu přihnojíme zálivkou dusíkatým hnojivem, aby se podpořil následný růst. Byl použit Ledek vápenatý v koncentraci 0,2%. Můžou se použít i jiná hnojiva. Třeba Síran amonný nebo Močovina. Dá se použít i hnojivo Kristalon Plod-Květ. Toto přihnojení dusíkem je vhodné použít jednou týdně až do konce srpna, kdy už pomalu dozrávají první plody.

Všeobecný text
KUSTOVNICE ČÍNSKÁ - GOJI (Lycium chinense)

kustovnice pochází z Asie a v našich podmínkách je plně mrazuvzdorná
patří mezi lilkovité rostliny, květy jsou oboupohlavní, je tedy samosprašná
na pěstování je nenáročná, roste dobře i v chudých půdách. Při dobrých podmínkách a dostatku vláhy se však odvděčí velikostí a množstvím plodů. Vyhovuje jí teplejší, slunná poloha a lehčí písčitojílovitá půda okolo pH8.
dorůstá asi 2,5m a tvoří dlouhé převislé větve které se snadno rozklánějí
vysazuje se na vzdálenost 2-2,5m a okolí rostliny je vhodné zamulčovat kůrou
doporučuje se při pěstování kvůli plodům keř řezat tak, aby vytvořil jakoby vyholený kmínek a korunu. Je tak zajištěn snadnější přístup k rostlině a tím i snadnější sklizeň.
kvete pozdně, v našich podmínkách koncem léta, drobnými fialovými kvítky, květy jsou opylované hmyzem
plody jsou červené bobule 2,5cm dlouhé,
rostlina plodí 2-3 rokem po výsadbě

Zpomaluje proces stárnutí. Plody kustovnice jsou po staletí považovány tradiční čínskou medicínou za léčivou potravinu podporující dlouhověkost a vitalitu. Z nutričního hlediska jsou plody GOJI nejhodnotnějším ovocem na planetě. Obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků /zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen, fosfor / a jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů. Dále obsahují vitamíny C, B1, B2, B6 a E. To z těchto plodů dělá jedinečnou živinami nabitou superpotravinu, přesahující všechna známá kriteria.
čaj ze sušených plodů a listí snižuje krevní tlak, snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pravidelné použití zlepšuje funkci jater a ledvin
Olej ze semen je výborný na vysušenou pokožku, při svědění i jako antibiotikum
Konzumace sušených a čerstvých plodů upravuje vysoký tlak, posiluje zrak odstraňuje závratě, bolesti v kříži, chronické ,,vnitřní“ krvácení, krvácení z nosu , astma, únavu.
Výsadba
Roste v jakékoli zahradní zemině na slunečném či polostinném stanovišti. Pro tvorbu plodů je dobré dopřát co nejvíce tepla – jižní svah, fóliové závětří atd. Ideální je teplejší, slunná poloha a lehčí písčitojílovitá půda okolo pH8.
Vzdálenost rostlin
Vysazuje se na vzdálenost 2-2,5m a okolí rostliny je vhodné zamulčovat kůrou
Zavlažování
Na pěstování je nenáročná, roste dobře i v chudých půdách. Při dobrých podmínkách a dostatku vláhy se však odvděčí velikostí a množstvím plodů.
Zimní ochrana
Naprosto zimovzdorná – zimní ochrana není potřeba.

Související zboží