Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

Cranberry 'Red Star®'

Cranberry 'Red Star®'

Popis

Cranberry - vitamínová bomba.
Extra velké červené plody o velikosti angreštu s jemně natrpklou příchutí. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek působí na celkové ozdravění organismu. Předností je mnohostranné využití. Plodů bude dost i pro výrobu džemů, kompotů, zmrazování a lisování šťáv. Gurmáni je ocení jako přílohu k masu a omáčkám. Díky přírodním konzervantům jsou plody dlouho skladovatelné v lednici.
Cranberry upřednostňuje kyselou půdu s rašelinou a rychle se rozrůstá ve skvělý koberec. Zasíláme pouze silné rostliny v květináčích.

Stanoviště: plné slunce.
Doba sklizně: srpen - září.

Vitamínová bomba!
Prvotřídní delikatesa!
Zdravé mlsání pro malé i velké!
Výborně se hodí také do květináčů na terasy a balkony!
Výtečné k masu!

 

Tato vřesovištní půdopokryvná rostlina vyžaduje plné slunné polohy, kyselé, dobře provzdušněné, lehké a humózní půdy. Mohou být také rašelinné půdy. Na hlinitých a hlinitopísčitých půdách se doporučuje přidat před výsadbou mletou rašelinu, těžké a vápenaté půdy jsou nevhodné. Důležitá je stejnoměrná půdní vlhkost v průběhu celé vegetace.

Hnojí se velice opatrně, vysoké dávky rychle působícího hnojiva zmenšují výnosnost. Vývin rostlin podporuje přídavek zetlelé organické hmoty. K přihnojování na jaře se používají výhradně hnojiva udržující a zvyšující kyselost v půdě. 

Cranberry dosahují plných výnosů od 4 až 5 roku po vysazení. Na jaře jim dopřejte 2 až 3 dávky hnojiva pro vřesovištní rostliny za sebou. Cranberry je potřeba hnojit pravidelně, aby se dosáhlo dobrého růstu a výnosu.

Nejvhodnější je používat plné vícesložkové hnojivo, které zásobuje rostliny veškerými živinami. Přihnojuje se od vyrašení až po začátek srpna. Voda kterou zaléváme nesmí obsahovat vápník. Výborná je dešťová voda.  V oblastech s nedostatečnou půdní vlhkosti je nutná pravidelná zálivka

V prvních letech po výsadbě nepotřebuje rostlina řez, v pozdějších letech každoročně odstraňujeme odumřelé, nemocné a velmi tenké větve. Keř také podle potřeby prosvětlete.

Množení rostliny je pomocí zelených řízků a to v červnu. Množení z podzimních plazivých výhonů není tak úspěšné.

Sklizeň je druhým rokem po vysazení.

Rostliny jsou sice vůči zimě absolutně odolné, ale přesto je lepší kořenový bal nevystavovat holomrazům.

První plody (většinou po 2 letech od výsadby) jsou o něco menší než plody u dospělých rostlin. Dospělé rostliny s plnou plodností jsou zhruba ve 4 roce na stanovišti. Zdravé keře podrží výnosnost více jak 50 let. 

Jedná se o drobné ovoce, které patří mezi jeden z nejceněnější druhů v této kategorii díky svému velkému obsahu vitamínu C. Obsah vitamínu C je u této rostliny několikanásobně větší než u brusinek. Ovoce se využívá díky své kyselé chuti především při výrobě džemů a ovocných šťáv. Při konzervování a do kompotů se doporučuje kombinace s jiným ovocem. 

Co se týče uvádění Cranberry jako náhrady brusinek (toto označení uvádí i veškerá dostupná literatura a odborníci), jedná se především o nahraditelnost při výrobě již zmiňovaných ovocných džemů, šťáv atd., kdy nahrazují brusinky v obsahu vitamínů. Samozřejmě tvarově, chuťově a způsobem podmínek je tato rostlina zcela originální.

 

Marmeláda z cranberry

Ingredience na 4 sklenice:
1,35 kg čerstvého cranberry
300 ml vody
1,35 kg cukru

Dobře opláchnuté cranberry necháme 90 minut povařit ve vodě. Poté přidáme cukr a marmeládu necháme přijít k varu.
Želírovací test: Několik kapek marmelády dáme na vychlazený talířek. Pokud marmeláda neztéká a tuhne, je hotová.
Marmeládu naplníme do sklenic a ihned zašroubujeme. Sklenice postavíme na cca.10 minut dnem vzhůru. Uskladníme je na tmavém, chladném místě.

 

Sirup z cranberry

Ingredience:
500 g Cranberry
250 g cukru
125 ml citrónové šťávy (čerstvé)

Umyté bobule cranberry rozmixujeme a propasírujeme skrze jemné sítko. 250 ml vody, spolu s citrónovou šťávou a cukrem přivedeme do varu a 2 minuty povaříme. Přidáme hotovou kaši z plodů, nalijeme do lahví a uzavřeme.

 

 

Zobrazit více

Skrýt

Množstevní sleva

15/20

Obsah balení

1 ks

Cena 89 Kč

Cena od 3 kusů 79 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od března

Výsadba, Doba sklizně
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba sklizně
Zobrazit více informací Skrýt více informací

Vitamínová bomba! Zdravé mlsání pro malé i velké! Výtečné k masu! Výborně se hodí také do květináčů na terasy a balkony! Bohatá úroda lahodných plodů!

Botanický název Vaccinium macrocarpon 'Red Star®'
Objednávkové číslo 150061
Kontejner 9 cm
Zazimování mrazuvzdorné
Velikost při dodání (cm) 15/20
Stanoviště Slunce

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Cranberry

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby

Vysazujeme od března do května a od září do listopadu. Rostliny v květináči celoročně.

Hnojení

Přihnojujeme na jaře hnojivem pro bobuloviny.

Řez

Sestřihovat začínáme po 3. roce na stanovišti. Rostliny v době klidu jednou za rok prosvětlíme. Odstraníme suché, odumřelé a stalé zdřevnatělé výhony.

Všeobecný text

Keře dorůstají šířky cca 40 cm a výšky 20 cm. Rychle se rozrůstají v hustý koberec. Dají se pěstovat i v květináčích.
Červené plody velikosti angreštu jsou odolné proti zimě a sklízí se na podzim. Plody mají velký obsah vitamínu C. Posilují imunitní systém a mají protizánětlivé účinky.

Výsadba

Cranberry vyžadují slunečné stanoviště. Vysazujeme je do kyselé humózní půdy.

Vzdálenost rostlin

cca 30-40 cm

Zimní ochrana

Na zimu můžeme přikrýt chvojím.

Související zboží