Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Poradna k produktu

Angrešt 'Captivator' - stromek

Angrešt 'Captivator' - stromek

Popis

Angrešt ´Captivator´- stromek. Zdravé, bohaté na vitamíny a lahodně aromatické jsou naše nové odrůdy angreštů. Zvýšená odolnost vůči padlí výrazně snižuje potřebu chemické ochrany fungicidy. Tento angrešt je téměř bez trnů, proto je oblíbený zejména u rodin s malými dětmi, které jej mohou sbírat přímo ze stromku. Díky vysoké odolnosti vůči padlí si ale získává i zbytek zahrádkářů na svou stranu. Kdo by chtěl chemické postřiky na vlastní zahradě? Zvláštností není průměrný výnos 6-7 kg na 3-4 letém stromku. Plody jsou vhodné k přímé spotřebě, na marmelády i ke kompotování. Ze stromku se angrešty sklízejí pohodlněji a plody se neznečistí. Roste a plodí bez problémů v jakékoli běžné zahradní půdě. Zralost: středně pozdní - přibližně červenec.

První červený angrešt téměř bez trnů!

Do naší nabídky vybíráme zdravé, na vitamíny bohaté a lahodně aromatické odrůdy angreštů. Zvýšená odolnost vůči padlí výrazně snižuje u těchto odrůd potřebu chemické ochrany fungicidy. Pokud mají dobré pěstební podmínky, jsou angrešty velmi úrodné. Pokud chcete využít angrešt pouze k přímé konzumaci, plně tak stačí jeden stromek nebo keř pro jednu domácnost. Zvláštností není průměrný výnos 6 - 7 kg na 3 - 4 leté rostlině. Plody jsou vhodné k přímé spotřebě, ke kompotování nebo na džemy. Pro výrobu džemů je angrešt obzvláště vhodný, protože plody obsahují množství pektinu, které snižuje potřebu zahušťování. Džem z angreštů je velmi chutný především jako náplň do koláčů a buchet - ideálně v kombinaci s tvarohem. Pokud se rozhodnete využívat angrešty i tímto způsobem, jsou určitě vhodné pro jednu domácnost cca 3 rostliny.

Plody angreštu obsahují provitamín A, vitamíny C, E, B1-B6, vápník, fosfor, zinek, měd, hořčík, křemík a železo. Napomáhají při léčbě zácpy, čistí cévy od cholesterických usazenin a posilují jejich stav. Látky obsažené v angreštěch také částečně snižují krevní tlak, či napomáhají při rozpouštění ledvinových a močových kamenů. Při pravidelném užívání napomáhají k detoxikaci organismu.

Přestože angrešt prospívá i na slunném stanovišti, celodenní úpal mu škodí. Je tedy vždy vhodnější vybrat stanoviště v polostínu. Vhodná je také výsadba pod vyššími stromy. Angrešty mají kořenový systém založený velmi mělce. Trpí tedy při vysychání povrchu půdy. U angreštů učitě doporučujeme použít mulčování, který zabrání vysychání povrchu půdy větrem a slunce. Pod mulč je vhodné také každé jaro použít novou vrstvu kompostu. V případě sušších let určitě vysazené rostliny pravidelně zalévejte. Bez vláhy budou plody malé.

Při výsadbě můžete do připravené jámy na dno použít posekanou trávu, kterou zasypete kompostem. Pro zahrnutí vysazené rostliny použijte kvalitní zahradní zeminu, či vyzrálý kompost.

U stromkových variant doporučujeme použít oporu. Bez vyvázání k opoře jsou stromky náchylné k ohybání, nebo často docela prasknou.

U dospělých rostlin je vhodné zmlazovat každé jaro, kdy se vystřihnou nejstarší výhony a nechá e cca 5-6 nových nejsilnějších.
 

Zobrazit více

Skrýt

prostokořenné

Obsah balení

1 ks

Cena 189 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od března

Výsadba, Doba sklizně
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba sklizně
Zobrazit více informací Skrýt více informací

První červený angrešt téměř bez trnů! Naroubovány na kmínku: snadná sklizeň a žádné znečištění plodů!

Botanický název Ribes uva-crispa 'Captivator' Stamm
Objednávkové číslo 153221
Zazimování mrazuvzdorné
Kvalita prostokořenné
Stanoviště Slunce

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Angrešty a rybízy

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby

Březen až květen, říjen až zámraz, rostliny v kontejnerech celoročně.

Hnojení
Začneme přihnojovat již v březnu plným hnojivem v dávkách uvedených na jeho obalu.
Ochrana rostlin
Mšice jsou nejčastěji se vyskytujícími škůdci. Postřik proti nim provedeme odpovídajícími prostředky. Houbové choroby jsou zřídkavé. Díky speciálnímu šlechtění se u našich angreštů nevyskytuje padlí. Další dotazy Vám rádi zodpovíme.
Plané výhony
Může se stát, že podnož použitá k roubování vytvoří z kořenů nebo na kmeni plané výhony. Tyto musíme bezezbytku odstranit, u kořenových výhonů je tedy nutno odhrabat i trochu zeminy.
Kresba: U stromkových bobulovin mohou plané výhony vyrůstat z kořenů, na kmínku i přímo pod korunkou. Všechny je musíme bezpodmínečně odstranit.
Řez

S každoročním řezem rybízů a angreštů začneme ve třetím roce na stanovišti.

Kresba: Prosvětlením koruny rybízů a angreštů vyřezáním několika starších výhonů zvýšíme kvalitu ovoce a zejména u angreštů si usnadníme jeho sklizeň. Kresba: Keřové rybízy a angrešty můžeme prosvětlit obdobně jako okrasné keře.
Všeobecný text
Angrešt: Ploše rostoucí keř je asi 1 m vysoký; větve se ohýbají pod tíhou plodů směrem ven. Plody se nacházejí jak na jednoletém dřevě, tak na krátkých výhonech víceletého dřeva. Angrešty jsou samosprašné. Bobule sklizené ještě tuhé složí jako obloha na koláče, plně zralé plody se hodí na marmelády a šťávy, případně na víno. Angrešt dává přednost hlubokým hlinitým půdám, při dostatečné zálivce jsou vhodné i humózní písčité půdy. Josta: Kříženec rybízu a angreštu. List se podobá rybízu, je však větší. Výhony jsou šedohnědé a beztrnné jako u černého rybízu. Hnědočerné plody jsou podobné velkému černému rybízu. Z jednoho keře se může sklidit asi 5 kg plodů. Je třeba zvlášť zdůraznit odolnost proti padlí, rzi a roztočům. Tento ovocný druh lze tedy pěstovat bez chemické ochrany rostlin.  Černý rybíz: Hlavní hodnota černého rybízu spočívá v obsahu cenných látek, především kyseliny askorbové (vitamin ), jíž obsahuje černý rybíz více než kterýkoli druh našich domácích plodů. Mnohostranná použitelnost v domácnosti na želé, likéry a šťávy. Na půdu neklade rostlina žádné zvláštní nároky, vzhledem k časnému kvetení bychom se však měli vyhnout mrazovým polohám. Červený rybíz: Tvoří asi 1,2-1,8 m vysoké keře. U mnohých odrůd se zakládají květy a plody ještě i na víceletém dřevě, avšak krásné hrozny a velké bobule získáme pouze na dřevě jednoletém. Červené rybízy jsou samosprašné, je tedy možné pěstovat jen jediný keř. Sklizeň červených rybízů začíná koncem června a končí v půli srpna. Bobule se dají zpracovat na želé, cukrovinky, šťávu, víno. Při dobrém osvětlení přináší rybíz kvalitní, zdravé plody.
Výsadba
Pro keře bobulovin vyhloubíme sázecí jamky o průměru asi 50 - 60 cm a hloubce 40 cm. U stromků je potřeba ještě před jejich výsadbou zatlouct opěrný kůl. Ten by měl sahat až do korunky. Kořeny zastřihneme a nadzemní výhony zkrátíme na 1/3 jejich délky. Keře vysadíme tak hluboko, aby místo rozvětvení přišlo do země, čímž podpoříme tvorbu zemních výhonů. Následné obdělávání půdy by nemělo být příliš hluboké.
Výsadba na balkoně
Angreštům a rybízům se také daří v nádobách. Nádoba by měla pojmout minimálně 20 l substrátu. Tyto rostliny pak přezimujeme na mrazuprostém místě. Dno nádoby musí mít otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno dejte 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Zemina je vhodná jakákoli dobrá zahradní smíšená s rašelinou (1:1). Hnojení: pro rostliny v nádobách je nejlepší využít plné vícesložkové hnojivo. Ideální jsou dlouhodobě působící hnojiva. S tímto hnojivem dosáhnete zdravý růst, nádherné barvy, robustní vzrůst a pravidelnou plodnost. Potřebujete-li vytvořit oporu k sazenici v nádobě, je nejlepším řešením umístit do nádoby 3 bambusky o něco větší než kmínek, které nahoře svážete. Vytvoříte tak stan, který je nejen praktický, ale i esteticky vapadá velice pěkně. V nádobě rostliny potřebují dostatek vody - nesnáší však přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Na zimu obalte nádoby netkanou textilií. V zimě potřebují rostliny zálivku pouze minimálně - ideální je pouze za teplejších bezmrazých dnů. Máte-li možnost, chraňte rostlinu před silným mrazem umístěním v závětří či chladné kryté místnosti (garáž, světlý sklep atd).
Vzdálenost rostlin
stromkové rybízy a angrešty 1,25 - 1,5 mkeřové rybízy a angrešty 1 - 2 m
Zavlažování
Pravidelná závlaha působí příznivě na výnos.
Zimní ochrana
Není jí zapotřebí. 

Související zboží