Napište objednací číslo, zvolte množství a objednejte:

+

Návod na pěstování

Poradna k produktu

1 Elephant Trunk+1 Carolina Reaper+1Habanero

1 Elephant Trunk+1 Carolina Reaper+1Habanero

Popis

Chili papričky jsou teplomilné rostliny. Můžete je pěstovat jak uvnitř, tak venku. Doporučujeme pěstování v květináči o objemu nejméně 10 litrů. Rostliny přezimují ve světlé místnosti při teplotách 5-10° C, s omezenou zálivkou. Ideálně u okna v nevytápěné chodbě a podobně. V předjaří je radikálně zkraťte a ven je přeneste až po zmrzlých. Takto pěstované rostliny jsou trvalky, které vydrží až 15 let.

 

Pěstování:

 

Doba výsadby: Papričky nejsou mrazuvzdorné, předpěstované je lze na venkovní stanoviště umístit až ve druhé polovině května, kdy již nehrozí pozdní jarní mráz.

Výsadba do nádob: Jelikož je nutné celou rostlinu bez poškození kořenů na zimu opět uklidit, nevysazujeme je do volné půdy, ale do nádob. Dorůstají větších rozměrů a potřebují během vegetace dostatek živin, zvolíme proto větší nádoby o objemu alespoň 10 l.  Vyplatí se použít i kvalitní pěstební   substrát. Rostliny na venkovní stanoviště postupně přivykáme a až poté je umístíme na slunné a teplé místo balkonu, terasy nebo v zahradě. Pokud bychom rostliny na venkovní stanoviště takto nepřipravili, ostré slunce by popálilo listy.

Hnojení: Pěstební podmínky jsou zcela shodné jako u běžných paprik, i tyto druhy vyžadují bohatou živnou půdu, s dostatečným přísunem vláhy a živin v průběhu celé vegetace. Aby byl zajištěný bohatý růst, je nutné pravidelné hnojení. Použít lze dlouhodobě působící hnojivo, které se smísí s půdou a pomalu dodává rostlinám živiny. Rostliny v plném růstu můžete 1 x týdně hnojit speciálním tekutým hnojivem. Jelikož jsou plody určeny ke konzumaci, doporučovali bychom použít k přihnojování organická hnojiva, v dávkování uvedeném  na obale od výrobce. Nikdy ale nehnojte na suchou půdu, vždy je potřeba  předtím dobře rostliny zalít.

Zavlažování: Při umístění v květináči by měla být zálivka pravidelná. Hodně vody a podmáčení mohou rostlinu vážně poškodit a způsobit uhnívaní kořínků. Naopak v přeschlém substrátu sesychají i drobné kořínky. Dlouho pak trvá, než se rostlina s tímto nedostatkem vyrovná. Zalévejte jen odstátou vodou.

Všeobecný text: Červené Habanero, Capsicum chinense 'Habanero' patří ke klasice mezi pálivými papričkami. Pochází z Havany a patří k nejrozšířenějšímu chilli na světě. Extrémně pálivé lusky o délce 4-6 cm mají příjemné ovocné aroma a výraznou citrusovou chuť. Je to nenáročná, osvědčená odrůda s velkým množstvím plodů. Rostliny dorůstají zhruba do 1 m. Stupeň pálivosti 10. Nejvyšší pálivost získají plody po 90 dnech zrání na rostlině.

Chilli 'Elephant Trunk', Capsicum anuum 'Elephant Trunk' je nenáročná, středně pálivá paprička, původem z Indie. Až 35 cm dlouhé lusky mají vynikající chuť a používají se na kořenění jídel při vaření, grilování i zavařování. Velikost rostliny může dosáhnout až 1,2 m. Je zcela nenáročná na pěstování. Na stupnici pálivosti od 1 do 10 zaujímá stupeň 6.        

Chilli 'Carolina Reaper', Capsicum chinense 'Carolina Reaper' tato rekordmanka původem z Jižní Karolíny v USA je v Guinessově knize rekordů od roku 2013 zapsána jako nejpálivější paprička na světě! Na Scovilleho stupnici dosáhla více než dva miliony bodů. Pro srovnání, odrůda papriky kapie se pohybuje od nula do sto bodů. Velikost lusků je 3-5 cm, rostlina dorůstá maximálně do 1,5 m. Stupeň pálivosti 10+.

Zimování: Chilli papričky jsou teplomilné rostliny. Můžete je pěstovat jak uvnitř, tak venku. V našich podmínkách jim ale venkovní vegetaci přeruší mrazivé počasí, proto je třeba je na zimu včas uklidit. I tyto druhy ale potřebují vegetační klid a v zimě chladnější prostředí. Rostliny proto přezimujeme ve světlé místnosti při teplotách 5-10° C, s omezenou zálivkou. Ideálně u okna v nevytápěné chodbě a podobně. Ani v zimě však nesmí zcela přeschnout kořeny, je tedy nutné hlídat zálivku, rostlinu nepřelít, ale ani nenechat vyschnout substrát. I v zimě zaléváme odstátou vodou. V předjaří, koncem ledna nebo počátkem února, v době než začne keřík znovu obrůstat,  jej radikálně zkraťte. Ven přeneste až po zmrzlých. Takto pěstované rostliny jsou trvalky, které vydrží až 15 let.

Zobrazit více

Skrýt

Novinka
Super cena

Obsah balení

3 ks

Cena 360 Kč

Předpokládaný termín expedování
(při aktuálním objednání)
od poloviny března

Výsadba
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Zobrazit více informací Skrýt více informací
Super cena

Místo 407,- Kč zaplatíte jen 360,- KčUšetříte 47,- Kč!

Sada tří extra pálivých papriček za výhodnou cenu!

Botanický název Chili Set
Objednávkové číslo 190517
Kontejner 9 cm
Výška dospělé rostliny (cm) do 150 cm
Stanoviště Slunce

Poradna k produktu
Více informací a rad k pěstování naleznete také zde: PORADNA: Návody, choroby, škůdci, receptáře...

  • Položky označené * jsou povinné.

Nenašli jste potřebné informace k této rostlině? Chcete se na něco konkrétního zeptat? Zašlete nám jednoduše svůj dotaz a my se Vám budeme snažit v co nejkratší době odpovědět.

Odeslat dotaz

Návod na pěstování
Všeobecný návod platný pro kategorii : Rostliny pro zdraví

Vytisknout návod Rozbalit vše Skrýt vše
Doba výsadby
Březen až květen a září až listopad
Hnojení
Aby byl zajištěný bohatý růst, je pravidelné hnojení nutné. Použít můžete dlouhodobě působící hnojivo, které se smísí s půdou a pomalu se dodává rostlinám. Kromě toho můžete, jakmile jsou rostliny v plném růstu, týdně hnojit 1x speciálním tekutým hnojivem. Upozornění: Nikdy nehnojte na suchou půdu, vždy je potřeba předtím dobře rostliny zalít!
Řez

Drobnější výchovný řez se může udělat na jaře.

Všeobecný text
Pěstujte v květináči, v létě na balkoně a terase a v zimě na okenním parapetu.
Výsadba

U nezimovzdorných rostlin, které budete pěstovat v nádobách, dbejte vždy na to, aby byla použitá kvalitní zemina. V nádobách pěstované rostliny mají omezený prostor, proto se nevyplatí na zemině šetřit.
U rostlin zimovzdorných vybírejte stanoviště s dobrou zahradní zeminou. Po výsadbě vždy rostliny řádně zalijte.

Zavlažování

Při umístění v květináči by měla být zálivka pravidelná. Zálivku je třeba hlídat, neboť hodně vody a podmáčení jsou vždy velice špatné a mohou rostlinu vážně poškodit. V zimě zalévejte co nejméně. Ideálně pouze tak, aby zemina zcela nevyschla. V závislosti na teplotě zimoviště, je třeba upravit intervaly zálivky. Při běžné teplotě přezimování kolem 8°C se doporučuje zálivka 1x za 10 dní.

U venkovní výsadby je také třeba dbát na dostatek vláhy. V suchých dnech je třeba zavlažovat v době, kdy je předpoklad nejmenší ztráty vláhy vysušením - tedy ideálně brzo ráno, či naopak v podvečer. Po určitou dobu se voda udržuje pouze ve vrchní vrstvě zeiny, kde je snadno odpařována púsobením slunečního záření, či větrem. Naopak, dojde-li k dlohodobějšímu přemokření půdy, doporučuje se dopomoci odvodnění narušením vrchní vrstvy zeminy, která je dlouhodobější zamokřením neprodyšná. K tomu se využívá především hlubších tenkých vpichů do půdy - použít se dají například vidle. Omezíte tak možnosti poranění kořenového systému.

Zimní ochrana

Před mrazem nezimovdorné rostliny pěstované v nádobě umístěte do světlé suché bezmrazé místnosti.

Jsou-li rostliny zimovzdorné a přesto je pěstujete v nádobě, je třeba počítat s tím, že sice samotné rostliny jsou vůči mrazu odolné, ale díky malému množství zeminy v oblasti kořenového systému, jsou právě zde rostliny vystaveny většímu mrazu, než při přirozené výsadbě ve volné půdě. Ideální je používat silnostěnné nádoby, které na zimu obalíte netkanou textilií. Další možností je přenesení rostliny s nádobou do bezmrazé světlé místnosti s tepltou mírně nad 0°C. Poslední možností je zapustit rostlinu i s nádobou do volné půdy.

Zimovzdorné rostliny ponecháme celoročně na venkovním stanovišti - pouze v případě poranění rostlin na konci vegetační sezóny či v průběhu vegetačního klidu, je vhodné před mrazy poškozené rostliny chránit netkanou textilií. Poranění může vést k promrznutí, případně k vniku vlhka a následnému poškození mrazem.

 

Související zboží